przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 15 czerwca 2014

List z okazji 150-lecia Bractwa Strzeleckiego

 

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości

150-lecia Bractwa Strzeleckiego

w Mikołowie

 

 

W dzieje państwa i narodu polskiego wpisane są historie naszych małych Ojczyzn. Wydarzenia przełomowe znajdują swoje odbicie w losach jednostek, środowisk i rodzin, także miast, budowli i instytucji. Dzięki temu wielkie procesy, opisywane na kartach podręczników, stają się doświadczeniami łączącymi całe społeczeństwo, elementami wspólnego dziedzictwa i zbiorowej pamięci.

 

Kiedy Rzeczpospolita odzyskała w 1918 r niepodległość, Państwa poprzednicy postanowili zmienić również charakter swojej organizacji z niemieckiego na polski i nadali jej obecną nazwę Bractwa Strzeleckiego. Nie oznaczało to odcięcia się od wcześniejszej działalności, której 60-lecie obchodzono w 1924 roku. Strzelcy mikołowscy chcieli jednak kontynuować swoją pracę w duchu patriotycznym i na chwałę na powrót niepodległego państwa.

 

Te idee są nam wszystkim nieodmiennie bliskie, choć Polska jest dzisiaj inna. Jest wolna, bezpieczna i demokratyczna, o mocnej pozycji międzynarodowej. Co nie znaczy, że nie potrzebujemy wzorców i przykładów patriotyzmu. Kiedyś obywatelskiej postawy uczyły Bractwa Strzeleckie i Kurkowe. Dzisiaj nasz nowoczesny patriotyzm to wciąż ta sama miłość do Ojczyzny, której sens wyraża się w odpowiedzialnym działaniu, modernizowaniu otoczenia, budowaniu wspólnoty, w poczuciu dumy i radości z sukcesów ostatnich 25 lat.

 

Świętujemy ćwierćwiecze odzyskania wolności. Dzięki niej również mikołowskie Bractwo mogło się odrodzić po raz wtóry, w roku 2007. Obecna 150. rocznica jego powstania przypomina o długiej tradycji środowiska strzeleckiego w Mikołowie, a zarazem o dziejach najnowszych Polski i Śląska, w których nie brakowało zwycięstw i chwil radości, ale też dramatów.

 

Wyrażam wielki szacunek i uznanie dla wszystkich – dawnych i dzisiejszych – członków Bractwa Strzeleckiego w Mikołowie, którzy w swojej aktywności kierowali się pożytkiem lokalnej społeczności i nadrzędnym dobrem Rzeczypospolitej. Życzę Państwu, aby Bractwo nadal postępowało zgodnie z tymi zasadami i doczekało wielu kolejnych pięknych jubileuszy. Każdemu z mikołowskich strzelców życzę zaś satysfakcji i wielu sukcesów.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.