przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 14 czerwca 2014

List prezydenta na uroczystościach patriotycznych w Wykusie

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości patriotycznych

poświęconych żołnierzom

Zgrupowań Partyzanckich

płk. Jana Piwnika ps. „Ponury”

i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”

na Wykusie

 

 

Czcigodni Weterani!

Szanowni Państwo!

 

W tych dniach, kiedy w całej Polsce obchodzimy 25-lecie wolności, często spoglądamy wstecz, na długą drogę, którą przeszliśmy od systemu zniewolenia aż do odzyskania suwerennej i demokratycznej Ojczyzny. Wspominamy pokojową rewolucję „Solidarności”, ale też walkę zbrojną czasów II wojny światowej. Pamięć o tych historycznych zmaganiach należy bowiem do najważniejszych elementów kształtujących tożsamość narodową i poczucie wspólnoty. I chociaż sami żyjemy w warunkach bezpieczeństwa i poszanowania swobód obywatelskich, to warto czerpać ze skarbca dziejowych doświadczeń, aby kształtować dzisiaj mądry nowoczesny patriotyzm.

 

Jednym z miejsc, w których od lat dokonuje się ten międzypokoleniowy przekaz, jest świętokrzyska polana na Wykusie. Tutaj od przeszło pół wieku spotykają się weterani Zgrupowań Partyzanckich „Ponury” i „Nurt”, by przy kapliczce Matki Boskiej Bolesnej wspominać poległych i zmarłych towarzyszy broni. Wiem, że licznie przybywa tu młodzież harcerska, aby słuchać opowieści kombatantów i uczyć się od nich, czym jest ofiarna służba Polsce. Mało jest miejsc równie mocno naznaczonych przez historię, gdzie można dostrzec jej sens i znaczenie dla nas, współczesnych Polaków i dla naszej przyszłości.

 

Wykus był miejscem koncentracji oddziałów Armii Krajowej podczas Akcji „Burza” i innych operacji. Ale podobną rolę pełnił również w latach 70. i 80., stając się przestrzenią spotkania ludzi wojennego podziemia z nowym pokoleniem konspiratorów, którzy choć innymi metodami, ale zmierzali do tego samego celu: wolnej Polski. Pamiętam, że te kontakty i rozmowy były niezwykle ważne dla wielu moich rówieśników z opozycji antykomunistycznej. Był to znak ciągłości naszej walki z działaniami legendarnego pułkownika Jana Piwnika, majora Eugeniusza Kaszyńskiego i ich podkomendnych.

 

Wiem dobrze, jak wielki wpływ na młodych ludzi mogą mieć wychowawcy, nauczyciele, ale także świadkowie i uczestnicy historii. Dlatego jestem przekonany, że również obecnie ten bezpośredni przekaz tradycji patriotycznej pełni ważną rolę w wychowaniu Polaków. Tworzy poczucie wspólnoty, bez którego nie istnieje społeczeństwo obywatelskie.


Za to świadectwo dawnych żołnierzy AK serdecznie Państwu dziękuję i życzę Państwu zdrowia i pełni sił ducha, tak potrzebnych do dalszego pełnienia roli depozytariuszy testamentu Polski Podziemnej.

 

Bronisław Komorowski

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.