przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 28 czerwca 2014

List prezydenta z okazji obchodów 400-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

Uczestnicy

uroczystych obchodów

400-lecia I Liceum Ogólnokształcącego

im. Tadeusza Kościuszki

w Łomży
 
 
 

Szanowni Przedstawiciele Władz Lokalnych!

Drodzy Nauczyciele i Szanowni Rodzice!

 

Czterystuletnie tradycje I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży to dziedzictwo bardzo nobilitujące, ale też niezmiernie zobowiązujące. W dziejach tej szkoły odbijają się jak w zwierciadle najważniejsze wątki historii Polski i polskiej oświaty, a także ziemi łomżyńskiej, słynącej męstwem i patriotyzmem jej mieszkańców. Z szacunkiem myślę o wytrwałej pracy kolejnych pokoleń pedagogów i uczniów tej wyjątkowej placówki. Cieszę się, że dzięki wysokiemu poziomowi nauczania oraz dbałości o wysokie standardy formacji obywatelskiej utrzymuje ona swój elitarny charakter. W licznym gronie nauczycieli i wychowanków „Kościuszki” jest wiele osób zasłużonych dla miasta, regionu i całej Ojczyzny. Ten szczególny geniusz miejsca tworzyła i – jestem o tym przekonany – nadal tworzyć będzie duma ze świetnych tradycji szkoły oraz osobisty, a więc najbardziej pociągający przykład zaangażowania grona pedagogicznego. Ufam, że społeczność nauczycieli i uczniów łomżyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego wciąż będzie zabiegać o wysoki prestiż tej jednej z najstarszych i najlepszych szkół średnich w Polsce.

 
Drodzy Uczniowie!
 

Odwiedzając miejscowości w całym kraju, chętnie spotykam się z młodzieżą. Znam jej ambicje i marzenia, energię i otwartość na świat. Dlatego zachęcam: wykorzystajcie w pełni wyjątkową okazję, jaką są lata nauki w tej wspaniałej szkole. Szukajcie inspiracji w biografiach związanych
z nią wybitnych postaci. Nie poprzestawajcie na tym, co przeciętne, doraźne, połowiczne. Kardynał Stefan Wyszyński – absolwent Waszej szkoły – apelował: Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Dedykuję Wam te słowa jako młodym, nowoczesnym patriotom, jako przedstawicielom pokolenia, które już wkrótce przejmie stery Polski i Europy. Odzyskana przed 25 laty polska wolność nie przestaje być wyzwaniem, przestrzenią do swobodnego, ale odpowiedzialnego zagospodarowania. Jestem pewien, że sprostacie temu zadaniu.

 

Wszystkim uczestnikom i organizatorom obchodów tego pięknego jubileuszu przekazuję serdecznie gratulacje i pozdrowienia. Życzę, aby te uroczystości zaowocowały Państwa nowym zapałem i nowymi osiągnięciami współtworzącymi renomę szkoły.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.