przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 28 czerwca 2014

List prezydenta z okazji otwarcia odnowionej siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości otwarcia odnowionej siedziby

Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

w Zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie

 
 
 
 
W działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbija się charakter regionu, który Państwo reprezentują. Śląsk to ciężka praca, to wielowiekowa tradycja, to unikalny, a zarazem mocno zakorzeniony w kulturze polskiej charakter. Śląsk to zapał tworzenia, przedsiębiorczość i patriotyzm. W styczniu 2013 roku miałem okazję oglądać wraz z rodziną występ jubileuszowy z okazji 60-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zgromadzeni w warszawskiej Sali Kongresowej nie mieliśmy wówczas żadnych wątpliwości, że – jak głosił tytuł koncertu – „A to Polska właśnie”. Że Śląsk – to właśnie Polska.
 

Cieszę się, że obecnie, półtora roku później, mogę znów zwrócić się do Państwa ze słowami uznania i wdzięczności za tę ważną i cenną pracę, którą wykonują Państwo, prezentując na całym świecie nasze pieśni, tańce ludowe i narodowe. Nadarza się po temu niezwykła okazja: otwarcie zrewitalizowanego Zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie. Z radością i satysfakcją przyjąłem, że odtąd artyści „Śląska” będą mogli korzystać z siedziby nie tylko o długiej historii i malowniczym położeniu, ale też z siedziby nowoczesnej. Dzięki temu jeszcze wyraźniej niż dawniej można będzie doświadczyć, że Śląsk, korzystając z najnowszych zdobyczy techniki, tak pięknie pielęgnuje swoje wielopokoleniowe zakorzenienie i dochowuje wierności kultywowanym wartościom.

 

Gorąco gratuluję i z serca dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do realizacji tego dzieła. Odnajduję w tym przykład solidności i śmiałości w podejmowaniu wyzwań. Jest to też piękny symbol sukcesów całego 25-lecia wolności. Tutaj, w Koszęcinie, można się przekonać, że my, Polacy, umieliśmy wykorzystać swoją szansę, jaka pojawiła się w wyniku historycznego przełomu z 1989 roku. Dzięki uwolnieniu ogromnego potencjału energii i entuzjazmu, również dzięki nowym możliwościom finansowym, które otworzyła akcesja do Unii Europejskiej, zmodernizowaliśmy nasz kraj. I dzisiaj żyjemy w Polsce już innej, nowocześniejszej, bezpiecznej, konkurencyjnej, o mocnej pozycji międzynarodowej i wciąż pełnej nadziei na przyszłość. Życzę wszystkim Państwu, aby te nadzieje z każdym kolejnym rokiem się spełniały, ale też żeby nigdy ich nie zabrakło. Żebyśmy nadal mogli uświadamiać sobie, jak wiele dobrego zdziałaliśmy razem, a jednocześnie, jak wiele nowych wyzwań możemy jeszcze podjąć.

 
Artystom i pracownikom Zespołu „Śląsk” życzę wielu sukcesów, a jego publiczności oraz uczestnikom dzisiejszych uroczystości – wyjątkowych przeżyć.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.