przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 29 czerwca 2014

Uroczyste obchody Święta Marynarki Wojennej

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystych obchodów

Święta Marynarki Wojennej

w Gdyni

 

Panie Prezydencie Gdyni!

Panie Generale! Panie Admirale! Panowie Prezesi!

Polscy Marynarze!

Szanowni Państwo!

 

Święto Marynarki Wojennej jest poruszającą uroczystością dla wszystkich Polaków. Podniesiona na okrętach wielka gala banderowa wyraża wspólną radość i dumę.


Polski oręż na morzu służy bezpieczeństwu i rozwojowi Rzeczypospolitej. Od stuleci polska bandera wojenna jest symbolem męstwa, stanowczości i poświęcenia. Jak w bitwie pod Oliwą, jak w walkach w obronie wybrzeża, jak w zmaganiach u boku aliantów podczas II wojny światowej. Składamy hołd poległym bohaterom.

 

Zawsze będziemy pamiętać, że był taki czas, gdy pokłady polskich okrętów wojennych stanowiły ostatni skrawek niepodległej Ojczyzny, niezajęte przez wroga terytorium państwa polskiego.

 

W wolnej Polsce Marynarka Wojenna wykonuje kolejne zadania, związane z bezpieczeństwem kraju i zaangażowanym członkostwem w NATO. Jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych kieruję do polskich marynarzy podziękowanie za piękną służbę dla Ojczyzny. To Wy stoicie na straży całego wybrzeża i morskich linii komunikacyjnych. Wysoko cenię, że biorąc udział w misjach sojuszniczych, demonstrujecie gotowość Rzeczypospolitej, aby razem z innymi państwami zapewniać światu bezpieczeństwo, pokój i stabilność. Jesteśmy dumni, że w różnego rodzaju przedsięwzięciach, na wodach polskich i międzynarodowych, z siłami NATO współdziała obecnie ponad czterdzieści naszych okrętów.

 

Marynarka Wojenna powinna być jak najlepiej przygotowana i wyposażona do wypełniania wszystkich tych ważnych zadań. Cieszy mnie, że program unowocześniania polskiej floty wojennej zajmuje istotne miejsce w procesie modernizacji sił zbrojnych. Niezależnie od tego, jestem przekonany, że polscy marynarze swoją ofiarną służbą, kompetencjami oraz morskim kunsztem nieprzerwanie będą umacniać siłę naszej armii i obronność Ojczyzny. Składam wszystkim, którzy noszą marynarski mundur, wyrazy uznania i serdeczne życzenia pomyślności.

 

Dziękuję również organizatorom Święta Morza za ambitną i bardzo potrzebną działalność. Właśnie teraz, gdy obchodzimy 25-lecie polskiej wolności oraz sporządzamy bilans osiągnięć i wyzwań, warto pracować na rzecz jak najpełniejszego wykorzystania szans związanych z polską obecnością nad Bałtykiem. Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem i zaangażowaniem zdołamy zapewnić, by była to obecność bezpieczna i pomyślna.

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na Święcie Morza w Gdyni.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

 

List odczytał Zastępca Szefa KPRP Dariusz Młotkiewicz.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.