przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 27 sierpnia 2011

List prezydenta z okazji 72. rocznicy bitwy pod Mokrą

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów
72. rocznicy bitwy pod Mokrą
i odsłonięcia Miejsca Pamięci Narodowej – Obelisku
w Wilkowiecku

Czcigodni Weterani!
Szanowni Państwo!

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim przybyłym do Wilkowiecka na obchody 72. rocznicy bitwy pod Mokrą. Osobno pragnę pokłonić się kombatantom, którzy w dniu wybuchu II wojny światowej jako jedni z pierwszych stawili czoła agresji hitlerowskich Niemiec.

Bój, jaki przed 72 laty Wołyńska Brygada Kawalerii stoczyła tutaj z przeważającymi siłami nieprzyjaciela, stał się jednym z najbardziej znanych epizodów bitwy granicznej, która 1 września 1939 roku rozegrała się wzdłuż całych zachodnich i północnych granic Rzeczypospolitej. Dzięki trafnym decyzjom dowództwa, męstwu żołnierzy i sprawnemu współdziałaniu różnych rodzajów broni siły polskie były w stanie powstrzymać napór dwukrotnie liczniejszej 4 Dywizji Pancernej Wehrmachtu. Podkomendni pułkownika Juliana Filipowicza wykazali się dużymi zdolnościami bojowymi oraz gotowością do wypełnienia powierzonych im zadań taktycznych. Nade wszystko zaś w chwili najwyższej próby dowiedli siły ducha i ognia, a także zdyscyplinowania i morale.

Prawda o tamtych wydarzeniach zadaje kłam propagandowemu obrazowi, którym posługiwali się najpierw naziści, później zaś komuniści, przedstawiając kampanię wrześniową jako starcie polskich ułanów szarżujących na niemieckie czołgi. W istocie była to wojna obronna, prowadzona przez Polaków – mimo niezwykle trudnego położenia strategicznego – w słusznej sprawie, z najwyższym poświęceniem. Cieszy więc, że odtąd bój pod Mokrą upamiętniać będzie odsłaniany dzisiaj na polu bitwy obelisk. Wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, gorąco dziękuję.

 

Jestem przekonany, że powstanie tego szczególnego miejsca, a także takie przedsięwzięcia, jak Rajd Pamięci – Lekcja Historii z Kombatantami, stanowią nie tylko inicjatywy wartościowe i konieczne dla pielęgnowania naszego historycznego dziedzictwa, lecz są również trafną odpowiedzią na potrzeby zwłaszcza młodego pokolenia. Patriotyzm nie musi nakazywać Polakom czci dla przodków, my sami, pełni wdzięczności i szacunku, pragniemy im oddawać honor. Chwała bohaterom!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.