przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 5 lipca 2014

List prezydenta podczas zasadzenia Dębu Wolności w Koninie

Organizatorzy i Uczestnicy

akcji zasadzenia Dębu Wolności
w Koninie
 
Obchodzone w tym roku 25-lecie wolności to okazja do podsumowań, refleksji i debat. Ale przede wszystkim – do wspólnego świętowania. Radość z niepodległego państwa, ze zwycięstwa solidarności i demokracji, z wielkich przemian ustrojowych nie powinna być radością szybko przemijającą. Dzisiaj my, Polacy, cieszymy się przecież z tego, co osiągnęliśmy razem jako społeczeństwo. Dlatego warto zadbać o trwałe świadectwo naszej wdzięczności, naszej wspólnej radości i dumy z wolnego na powrót państwa.
 
Takim niezwykłym pomnikiem będą zasadzone w tym roku dęby. Drzewa, które ze względu na ich długowieczność słusznie uważa się za symbol siły, trwania i tradycji. I choć żyjemy w czasach nowoczesnych technologii, to przecież na każdym z nas te wspaniałe drzewa wywierać muszą ogromne wrażenie. W polskim krajobrazie wyróżniają się niezrównaną dostojnością i szlachetnością. Nie brak wśród nich prawdziwych weteranów historii, takich jak Dąb Bartek, Dąb Chrobry czy Dąb Jagiełły. Któż z nas, spoglądając na te prastare drzewa, nie wybiega myślą ku ważnym wydarzeniom naszych dziejów, których dęby te były świadkami.
 
Dęby to piękne pomniki, bo pomniki żywe. Dlatego właśnie nasi przodkowie, najpierw marząc o niepodległości, a potem radując się z jej odzyskania w 1918 roku, w miastach, miasteczkach i wioskach sadzili dęby – jako znak narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie. Nawiązujemy w tym roku do tej pięknej tradycji i tak jak oni sadzimy Dęby Wolności. Chcemy życzyć Rzeczypospolitej, żeby wzrastała i nabierała mocy, tak jak te wspaniałe drzewa. By rozwijała się i sięgała wysoko, budząc szacunek i podziw. I wreszcie, by jej rozwój wsparty był na silnych, głęboko sięgających korzeniach tradycji i tożsamości.
 
Cieszę się, że w akcję sadzenia Dębów Wolności włączają się przedstawiciele środowisk leśników i samorządowców. To niezwykłe przedsięwzięcie jest też formą uczczenia 90-lecia Lasów Państwowych. Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w tę inicjatywę z całego serca dziękuję. Historycy opowiadają, że w greckiej Dodonie, w starożytnym sanktuarium, wróżono przyszłość z szumu dębów. Wierzę, że szum liści, które wyrosną na tych drzewach, wróżyć będzie Polsce, całej wspólnocie jej obywateli, dobrą, pomyślną przyszłość.
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.