przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 9 sierpnia 2014

"Historia legionowych rodzin to historia o wiernej służbie Polsce"

Organizatorzy i Uczestnicy
Ogólnopolskiego Zjazdu
Rodzin i Przyjaciół Legionów
w Kielcach
 
 

Świętowane w tym roku wielkie polskie jubileusze uświadamiają nam, że za zwycięstwem wolności stoją zawsze konkretni ludzie – ich odwaga, wytrwałość i poświęcenie. Polskiej wolności, także tej współczesnej, nie sposób sobie wyobrazić bez tradycji legionowej. Sukces Czynu Legionowego również obecnie stanowić może źródło inspiracji dla młodego pokolenia chcącego budować suwerenne państwo.

 

U progu I wojny światowej Polacy byli narodem doświadczonym trwającą już ponad stulecie niewolą. Powstania przeciwko zaborcom kończyły się klęskami. Potrzeba było wielkiej odwagi i niezachwianej wiary w zwycięstwo, by po raz kolejny stanąć do walki o wolność i suwerenność. Potrzeba było dobrej organizacji, solidarności i determinacji. Potrzeba było ludzi, którzy potrafiliby przeciwstawić się ogarniającemu poczuciu osamotnienia, zniechęcenia i beznadziei. Tacy ludzie się znaleźli. Wybrali drogę czynu, choć wiedzieli, że może ich czekać straceńców los. Stworzyli Pierwszą Kompanię Kadrową, a później Legiony Polskie.

 

Dzieje Legionów to historia zrywu, który zakończył się powodzeniem i przyniósł upragnioną niepodległość. W Legionach romantyzm szedł w parze z polityczną przenikliwością. Wystąpimy jako samodzielna siła, która (…) w czasie kiedy strony wojujące będą znużone i wyczerpane, zaważyć będzie mogła na szali. Ten plan Józefa Piłsudskiego okazał się zwycięską strategią, choć jego realizacja wiązała się z wielkimi ofiarami. Daninę krwi legioniści złożyli między innymi w czasie walk na ziemi kieleckiej. Bez tego wojskowego doświadczenia nie utrzymałaby się odrodzona Rzeczpospolita. To legionowy potencjał dał jej siłę podczas walk o utrwalenie granic. Z tego potencjału czerpano, budując państwo podziemne podczas hitlerowskiej okupacji. I wreszcie, to właśnie depozytariusze tradycji legionowej strzegli idei niepodległości na emigracji i powierzyli ją pokoleniu „Solidarności”.

 

W roku, w którym świętujemy 25-lecie wolności, na szczególne podkreślenie zasługuje siła idei legionowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Przypomnijmy choćby piękną kartę wyjątkowego polskiego pilota w Anglii w czasie II wojny światowej – pani Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, córki Marszałka. Pokolenie wnuków Marszałka włączało się z kolei w „solidarnościowe” zmagania o wolność. Takie przykłady można mnożyć. Historia legionowych rodzin to historia o wiernej służbie Polsce w kolejnych odsłonach jej dziejów. Podczas kieleckiego zjazdu przypominają Państwo o tym łańcuchu pokoleń wolności.

 

Państwa spotkanie nawiązuje do pięknego zwyczaju przedwojennych zjazdów legionowych, które były formą manifestacji patriotyzmu. Współczesna Polska też potrzebuje takich spotkań, wzajemnego wspierania się ludzi i środowisk pragnących budować jej siłę i pozycję w XXI wieku. Dziękuję organizatorom za ten swoisty przegląd kadr nowej, wolnej Polski. Gratuluję pomysłu sięgnięcia po nowoczesne technologie w pielęgnowaniu pamięci o Legionach. Zachęcam wszystkich uczestników Zjazdu, by przekazywali legionową pasję wolności młodemu pokoleniu. By przesłanie Zjazdu: „Każdy się liczy!” uświadomiło młodym ludziom, że Polska potrzebuje wszystkich obywateli. To od nich, prawnuków legionistów,
zależy przyszłość Rzeczypospolitej.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.