przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 31 sierpnia 2014

List do uczestników spotkania „Światło dla Pokoju”

Uczestnicy

spotkania pod Radiostacją Gliwicką

„Światło dla Pokoju”

w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej

 

Eminencjo Księże Kardynale!

Ekscelencje Księża Arcybiskupi i Biskupi!

Panie Wojewodo! Panie Marszałku!

Panowie Prezydenci!

Szanowni Państwo!

 

Pojednanie polsko-niemieckie to jeden z najważniejszych fundamentów pokoju i współpracy w Europie. Przypominanie o tym w przededniu 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej jest naszym obowiązkiem. W obliczu okropności wojny, milionów ofiar hitlerowskiej okupacji w Polsce, pojednanie między naszymi narodami, które stało się faktem, wydawało się kiedyś graniczyć z cudem. Ten cud nigdy by się nie ziścił, gdyby nie ludzie dobrej woli po polskiej i niemieckiej stronie. To oni, mimo tragicznego dziedzictwa historii, mieli odwagę poszukiwać dróg dialogu między poróżnionymi narodami.

 

Spotykają się dziś Państwo pod Radiostacją Gliwicką, w miejscu, w którym przed 75 laty niemieccy naziści zorganizowali prowokację. Miała ona umożliwić hitlerowskiej propagandzie usprawiedliwienie wojny i przedstawienie agresji na Polskę jako rzekomej obrony.


Chrześcijańska tradycja, z której wyrasta nasza europejska kultura, uznaje kłamstwo za rdzeń wszelkiego zła. Dzieje dyktatur XX wieku stanowią tego znakomitą ilustrację. Kłamstwo i manipulacja to ulubiona broń totalitaryzmu. To właśnie ta broń torowała drogę do łamania ludzkiego prawa do życia i do godności. Torowała drogę także zbrodniom dokonywanym przez hitlerowskiego okupanta w Polsce, począwszy od wybuchu wojny 1 września 1939 roku.

 

Dzisiejsze wspólne zapalenie światła pokoju w miejscu, które w pewnym sensie było pierwszym ogniwem straszliwego łańcucha zła, ma rangę niezwykłego symbolu. Symbolu, który wzrusza i uświadamia, jak wielkim osiągnięciem jest dzieło polsko-niemieckiego pojednania. Znamienne jest, że w uroczystości tej uczestniczą przedstawiciele obydwu episkopatów. To właśnie biskupom Polski i Niemiec zawdzięczamy pierwszy, decydujący impuls w powojennym procesie dialogu pomiędzy naszymi narodami. Słowa z orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie stały się kamieniem węgielnym gmachu porozumienia. Gmachu budowanego później przez naukowców, przedstawicieli świata kultury, duchownych i wszystkich ludzi dobrej woli po jednej i po drugiej stronie.

 

Kiedy w 1965 roku polscy biskupi wyciągnęli do swych niemieckich braci w wierze dłoń w geście przebaczenia, nie wszyscy byli gotowi na jego zrozumienie i uznanie. A jednak słowa z orędzia: poważny dialog musi się udać i z czasem wydać dobre owoce okazały się prawdziwe. Dziś dzieło pojednania to wspólne dobro wszystkich ludzi poszukujących dialogu i zgody. Dlatego tak ważne jest, że w uroczystości uczestniczą także przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Budowanie wspólnoty dialogu jest nie tylko gwarancją porozumienia między naszymi narodami. Jest także naszym wspólnym apelem do Europy i świata, dziś w wielu miejscach targanego konfliktami. Fakt polsko-niemieckiego pojednania dowodzi, że przebaczenie i dialog są możliwe. Pokazuje, że na pokój nigdy nie jest za późno.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.