przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 31 sierpnia 2014

List z okazji Dożynek Wojewódzko-Diecezjalnych w Zduńskiej Woli

Uczestnicy i Organizatorzy

Dożynek Wojewódzko-Diecezjalnych

w Zduńskiej Woli

woj. łódzkie

 

Szanowny Panie Marszałku!

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Szanowny Panie Starosto!

Drodzy Rolnicy!

 

Chleb to najpiękniejszy dar. Dziękujemy za niego w obrzędzie dożynek, obchodzonych w naszej Ojczyźnie od wieków. Dziękujemy Opatrzności za cud wzrastania ziarna i dziękujemy rolnikom za ciężką całoroczną pracę, przynoszącą pożytek całemu społeczeństwu.
 

Przyjmijcie, Szanowni Państwo, serdeczne słowa wdzięczności i szacunku za zebrane plony, za Wasz wysiłek dla dobra współrodaków.

 

Jest wymowne, że właśnie na ziemi łódzkiej znajdują się Lipce Reymontowskie – symboliczne serce polskiej wsi, utrwalone w literaturze. Jestem pełen uznania, jak znakomicie rolnicy tego regionu potrafią łączyć tradycję z nowoczesnością. Mają Państwo powody do dumy, tereny wiejskie są tu przykładem pozytywnych zmian, modernizacji, rozwoju. Daje się poznać siła ludzkiej przedsiębiorczości i samorządności lokalnych wspólnot. Serdecznie tego Państwu gratuluję. Widać, że rolnicy w Łódzkiem nie boją się wyzwań, zwiększają konkurencyjność swoich gospodarstw, mają dobre pomysły na przyszłość – czego dowodem jest rozwój rolnictwa ekologicznego czy promowanie produktów regionalnych. W 25-lecie polskiej wolności można się tu przekonać, co znaczy wolność mądrze zagospodarowana.

 

Jednak, choć sukcesy cieszą, nie wolno spocząć na laurach. Polscy rolnicy wciąż borykają się z wieloma problemami. Nie powinni być z nimi pozostawieni, bo potencjał obszarów wiejskich jest naszą wspólną szansą. Wspólnie też musimy szukać rozwiązań, jak wyrównywać różnice w poziomie życia między miastem a wsią, zachęcić młodych do pozostawania na wsi, ułatwić rolnikom nabywanie ziemi i komasację gruntów, sprzyjać zwiększaniu towarowości gospodarstw. A przede wszystkim – widzieć problemy wsi jako wielkie wyzwanie, od którego w dużym stopniu zależy polska przyszłość. Chciałbym, abyśmy razem potrafili stworzyć i realizować mądrą wizję, jak ma wyglądać polska wieś za kolejne 25 lat.

 

Życzę rolnikom oraz wszystkim mieszkańcom wsi z województwa łódzkiego i diecezji włocławskiej zadowolenia z obfitych plonów, satysfakcji z Państwa pracy i wszelkiej pomyślności. Raz jeszcze dziękuję za Państwa trud, włożony w pozyskanie darów polskiej ziemi.


Korzystając z okazji, chcę także serdecznie podziękować społeczności znajdujących się niedaleko stąd Suchoczasów, która co roku buduje wspaniałe bramy wjazdowe na uroczystościach Dożynek Prezydenckich w Spale. Zapraszam tam wszystkich Państwa,
a dzisiaj życzę dobrej zabawy w Zduńskiej Woli. Szczęść Boże!


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.