przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 28 sierpnia 2011

List prezydenta z okazji obchodów 91. rocznicy bitwy pod Komarowem

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystych obchodów

91. rocznicy bitwy pod Komarowem

i Święta Kawalerii Polskiej


Wielce Szanowni Weterani!
Szanowna Pani Wójt! Mieszkańcy Komarowa!
Drodzy Miłośnicy polskiej tradycji kawaleryjskiej!
Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników obchodów upamiętniających 91. rocznicę bitwy pod Komarowem i bohaterskich obrońców Ojczyzny 1920 roku. Wyrazy uznania kieruję do wszystkich osób zaangażowanych w godne uczczenie tego dnia jako Święta Kawalerii Polskiej. W Komarowie stawili się licznie miłośnicy tej formacji, wśród nich grupa kawalerzystów austriackich i bawarskich. Witam Państwa na polskiej ziemi, na miejscu jednej z bitew, które tak znacząco wpłynęły na losy odrodzonej z niewoli Rzeczypospolitej i całej wolnej Europy. Bitwa pod Komarowem była dopełnieniem wielkiego zwycięstwa pod Warszawą, Radzyminem i Ossowem. Zwycięstwa, które powstrzymało pochód na Zachód armii bolszewickiej Rosji.

W czasie tegorocznej inscenizacji walk z bolszewikami raz jeszcze dawne polskie mundury, konie, szable i lance ukażą swoje groźne piękno. Pasja i oddanie kawaleryjskich grup rekonstrukcyjnych budzą podziw i uznanie. Chronią Państwo od zapomnienia świetne tradycje naszej jazdy, okazując przywiązanie i szacunek wobec historycznych polskich barw i broni. To wspaniały hołd złożony naszym przodkom – zwycięzcom spod Kłuszyna, Kircholmu, Wiednia i Komarowa.

Pamięć o nich, o husarzach, kresowych zagończykach, napoleońskich szwoleżerach i ułanach Drugiej Rzeczypospolitej pokrzepiała serca Polaków w chwilach najtrudniejszych prób. Tak było przed 91. laty, gdy 31 sierpnia, nieopodal Komarowa, ułani 1 Dywizji Jazdy i wspomagający ich piechurzy z 13 Kresowej Dywizji Piechoty toczyli zwycięskie boje z kozakami 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego. Tak było podczas II wojny światowej, gdy konspiracyjne pseudonimy zaczerpnięte były z Trylogii Henryka Sienkiewicza – tego jedynego w swoim rodzaju literackiego pomnika chwały polskiej jazdy. Również dzisiaj sprawą wielkiej wagi jest podtrzymywanie owej pamięci i przywiązania do tradycji polskiej kawalerii. Zajmuje ona bowiem nie tylko wyróżnione miejsce w historii polskiej wojskowości, ale także w dziejach ojczystej kultury i obyczaju.

Chylimy dzisiaj czoła przed patriotyzmem, odwagą i wojennym kunsztem zwycięzców spod Komarowa. Oddajemy cześć wszystkim uczestnikom wojny 1920 roku. Nigdy nie zapomnimy o ich zasługach, o długu wdzięczności, jaki wobec nich mamy. Niech udział w tej podniosłej uroczystości umocni Państwa ducha patriotycznego, niech będzie inspiracją, by swoją codzienną pracą, zaangażowaniem społecznym i działalnością publiczną budowali Państwo siłę i wielkość Rzeczypospolitej.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczyposolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.