przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 31 sierpnia 2014

List z okazji Dożynek Województwa Małopolskiego

Organizatorzy, Uczestnicy i Goście

Dożynek Województwa Małopolskiego

w Osieku, powiat oświęcimski

 

Drodzy Rolnicy! Drodzy Goście!

Panie Marszałku!

Mieszkańcy powiatu oświęcimskiego!

Mieszkańcy Małopolski!

 

Nazwa Polska najprawdopodobniej wywodzi się od słowa pole i ma bezpośredni związek z ziemią zdatną pod uprawę. Dzieje naszego państwa i narodu potwierdzają nierozerwalny związek Polski i rolnictwa. Tu, na ziemi małopolskiej, z której przyszło wyzwolenie w roku 1918, w dniu Święta Plonów składam wszystkim gospodarzom najserdeczniejsze podziękowania
za Państwa codzienną ciężką pracę, za całoroczny trud, który sprawia, że w polskich domach nie brakuje chleba. Mam i tę przyjemność, że życzenia mogę złożyć w Osieku, pięknej wsi z tradycją sięgającą XIII wieku.

 

W tym roku obchodzimy 25-lecie naszej polskiej wolności. Żyjemy w Polsce bezpiecznej i demokratycznej. W Polsce, która jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Minione ćwierćwiecze to także czas dobrych zmian na polskiej wsi. Zwiększyła się atrakcyjność terenów wiejskich i zawodów rolniczych. Mamy wykształconą młodzież, która bez przeszkód radzi sobie z wyzwaniami innowacyjności i rozwoju techniki. Wielką zasługą ludzi wsi było ocalenie zmysłu i etosu przedsiębiorczości. W czasach komunizmu polska wieś pozostawała wierna idei niezależności, demokracji i solidarności. Po przełomie w latach 1989-90
i akcesji Polski do Unii Europejskiej rolnicy pokazali, że potrafią mądrze zagospodarowywać środki wspólnotowe, zdobywać europejskie rynki i radzić sobie z wymagającą konkurencją.


Teraz, kiedy nasz kraj cieszy się wolnością, także ekonomiczną, ten ogromny potencjał ludności wiejskiej stał się wielką wartością dla rozwoju gospodarki narodowej. Sukcesy nie mogą przesłonić nam nowych wyzwań. Przed polską wsią i naszym rolnictwem stoją nowe zadania, często trudne do przewidzenia. Należy uważnie patrzeć w przyszłość i zastanawiać się, jaka będzie rola wsi za 10 czy 25 lat. Wypracowanie korzystnych sposobów łączenia gruntów, zwiększenie współpracy między rolnikami z tego samego regionu, wreszcie, co już staje się koniecznością, wyjście na rynki trzecie, poza Europę – wszystko to będzie procentować dalszym rozwojem rolnictwa i wzrostem jego konkurencyjności. Chwaląc zaradność jednych nie możemy zapominać o troskach i niedostatku drugich. Ciesząc się z 25 lat wolności, musimy pamiętać o obowiązującej nas wszystkich solidarności, która jest naszym wspólnym dziedzictwem i zadaniem.

 

Dziękuję wszystkim Państwu za przywiązanie do kultury polskiej wsi i jej zwyczajów, za piękne dożynkowe wieńce, za dobrą i uczciwą pracę. Niech to Małopolskie Święto Plonów w Osieku będzie wspaniałym, wspólnym przeżyciem duchowym. Niech przyniesie nam radość, odpoczynek i pogodę serc! Szczęść Boże!
 

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.