przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 31 sierpnia 2014

List do uczestników obchodów 75. rocznicy bitwy pod Mokrą

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

75. rocznicy bitwy pod Mokrą

i wybuchu II wojny światowej

na Ziemi Kłobuckiej

 

Szanowni Państwo!

Żołnierze Rzeczypospolitej!

 

Bohaterowie bitwy pod Mokrą jako jedni z pierwszych we wrześniu 1939 roku stawili zbrojny opór niemieckim najeźdźcom. Ta bitwa chwalebnie zapisała się w historii polskiego oręża. Składamy dziś hołd żołnierzom Rzeczypospolitej, którzy tutaj, pod Mokrą, oraz na innych bitewnych polach bronili nie tylko polskiej, lecz i europejskiej, ogólnoludzkiej wolności.

 

Bitwa pod Mokrą stanowi świadectwo ofiarności i mądrości polskiego żołnierza we wrześniu 1939 roku. Rzeczpospolita pokazała agresorom, że nie zamierza się ugiąć. Że czas europejskiej bierności i ustępstw wobec zaborczej polityki Hitlera definitywnie się skończył. Że wolności będziemy bronić nawet za cenę najwyższą.

 

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej tamten tragiczny czas wspominamy z bólem, ale także z dumą. Poddani straszliwej próbie, Polacy zdali dziejowy egzamin. Nie sprzeniewierzyli się idei niepodległości, nie załamali się, nie zaprzestali walki.
Od pierwszego do ostatniego dnia wojny polscy żołnierze walczyli w szeregach koalicji antyhitlerowskiej na różnych frontach świata. W okupowanym kraju istniał fenomen Polskiego Państwa Podziemnego, wraz z największymi w Europie konspiracyjnymi siłami zbrojnymi – Armią Krajową. To świadectwa narodowej siły i woli państwowej suwerenności.


Na zawsze pozostają dla nas zobowiązaniem i inspiracją. Mimo dramatycznych doświadczeń, które składają się na polską tożsamość, chcemy i potrafimy budować pomyślną przyszłość naszej Ojczyzny.

 

Dzisiaj oddajemy cześć obrońcom niepodległej Rzeczypospolitej – my, ich spadkobiercy.


W 25. rocznicę polskiej wolności ma to wymowę szczególną. Żyjemy w jednoczącej się, współpracującej Europie. Jesteśmy jej integralną częścią. Żaden Polak nie musi już walczyć zbrojnie w obronie granic. Wiemy jednak, że nawet w obecnym, dobrym dla Polski czasie, wolność pozostaje zadaniem. Trzeba dla niej pracować i zagospodarowywać ją.
 

Trzeba jej skutecznie bronić, zwiększając zdolności obronne kraju. Nowoczesny polski patriotyzm, skierowany w przyszłość, to jednocześnie niezmienna pamięć i hołd dla bohaterów naszej historii. Składam wyrazy uznania społeczności Ziemi Kłobuckiej, mieszkańcom Miedźna i Mokrej, za pielęgnowanie tej pamięci, za przekazywanie patriotycznych wartości najmłodszym pokoleniom. Razem z Państwem chylę głowę przed tymi, którzy w latach II wojny światowej złożyli Polsce ofiarę swej krwi i życia. Cześć Ich pamięci!
 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.