przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 sierpnia 2014

List z okazji wręczenia nagród w XVIII Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku 2013”

Uczestnicy i Organizatorzy

wręczenia nagród

w XVIII Ogólnopolskim Konkursie

„Modernizacja Roku 2013”

 
 
 
Szanowni Państwo!
 

Modernizacja jest istotnym elementem polskich przemian. To przede wszystkim ona definiuje wartość osiągnięć ćwierćwiecza wolnej Polski. Z pietyzmem dla narodowej tradycji i tożsamości, podejmujemy ambitne wyzwania, unowocześniamy kraj i nadajemy impet polskiemu rozwojowi cywilizacyjnemu. Takie też są założenia konkursu „Modernizacja Roku”, który z tych właśnie powodów uważam za niezwykle pożyteczną inicjatywę, promującą najlepsze wzorce przedsięwzięć budowlanych, służących ochronie materialnego dziedzictwa narodowego oraz poprawie jakości życia Polaków. Składam wyrazy uznania organizatorom tego cennego projektu. Cieszę się, że w ciągu kilkunastu lat konkurs zajął trwałe miejsce w życiu społecznym i gospodarczym oraz że z roku na rok rośnie liczba jego uczestników. Zobacz także: Ogólnopolski Konkurs "Modernizacja Roku 2013"

 

Ze szczególną satysfakcją myślę o tym, że „Modernizacja Roku” pokazuje pozytywne zmiany, jakie dokonują się w najróżniejszych miejscach: od miast do niewielkich nawet osad. Zmiany, które niekoniecznie muszą wynikać z ogromnych inwestycji, ale są efektem błyskotliwego pomysłu, wrażliwości architektonicznej, myślenia o interesach lokalnej wspólnoty. Ten konkurs jest lekcją ładu przestrzennego, a także obywatelskości. Nagrodzone w nim przedsięwzięcia uczą, jak przekształcić obiekt, aby zatrzymać pamięć i ducha miejsca, a zarazem wkomponować budowlę w zmieniający się krajobraz i dostosować ją do potrzeb mieszkańców. Innymi słowy: jak dawne uczynić nowym; jednocześnie swojskim
i innowacyjnym. Warto pamiętać, że takie sukcesy są zawsze rezultatem działań konkretnych ludzi. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i wyróżnionym w konkursie „Modernizacja Roku 2013”. Doceniam również, że dobre zagospodarowywanie przestrzeni odbywa się dzięki zgodnej współpracy. Wysiłek ponoszony wspólnie przez inwestora, projektanta oraz wykonawców inwestycji staje się podstawą sukcesu i skutecznie modernizuje Polskę.

 

Konkurs „Modernizacja Roku” ma ciągle do wypełnienia ważną misję. Potrzebujemy pozytywnych wzorców i inspiracji do przekształcania naszej przestrzeni publicznej. Potrzebujemy także refleksji i debaty nad jej stanem. Ład przestrzenny to nasze wspólne dobro, które przekażemy następnym pokoleniom. Kierując się tym przekonaniem, zgłosiłem projekt ustawy, służącej ochronie polskiego krajobrazu. Stwarza ona warunki do budowania ładu w przestrzeni publicznej i doskonalenia polskiej architektury. Jestem przekonany, że mogę uważać Państwa za ważnych sojuszników i współpracowników w tym wspólnym zadaniu.


Raz jeszcze składam najlepsze gratulacje zwycięzcom konkursu, zgromadzonym na uroczystości w Zamku Królewskim i serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.