przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 7 września 2014

List z okazji Nagrody Europy dla Słupska

Uczestnicy i Organizatorzy

Uroczystej Ceremonii Wręczenia

Nagrody Europy Miastu Słupsk

 

 

Szanowny Panie Prezydencie!

Szanowni Państwo!

 

Europejskość ma wiele wymiarów. Jednocząca się Europa jest wspólnotą krajów i narodów, ale także wielobarwną mozaiką małych, lokalnych ojczyzn. Takich jak Słupsk. Dlatego każdy z nas, działając w kręgu swojej społeczności, może jednocześnie przyczyniać się do budowania międzyludzkich mostów w skali całej Europy. Jestem pełen uznania, że władze samorządowe i mieszkańcy Słupska wnieśli tak wiele dobrego w umacnianie dzieła europejskiej współpracy. Serdecznie gratuluję wszystkim słupszczanom przyznanej Państwu Nagrody Europy. W tym wyjątkowym dla Słupska dniu, dzielę z Państwem Waszą dumę i radość.

 

Słupsk od wieków był europejski z ducha. Bogata i skomplikowana historia tego miasta – w której splatają się wątki polskie i niemieckie, a także żydowskie – jest odbiciem dziejowych procesów zachodzących w tej części Europy. Położony niedaleko Bałtyku Słupsk – członek Hanzy, powiązany wieloma kontaktami ze światem – przez stulecia miał charakter miasta otwartego, rozumiejącego wagę współdziałania z innymi. Tak jest również obecnie. Słupszczanie mogą być dumni ze współpracy swojego miasta z wieloma ośrodkami w Europie. Szczególnym przedsięwzięciem jest trójporozumienie, które obejmuje Słupsk oraz niemiecki Flensburg i brytyjskie Carlisle. To pierwsze tego typu partnerstwo w Europie.


Cieszę się, że przynosi ono konkretne efekty: współpracę samorządową czy wymianę młodzieży. Słupsk jest także miejscem spotkań w świecie kultury – gospodarzem ogólnopolskich i europejskich imprez, takich jak Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej. Wspólną Europę kształtuje się nie tylko w Strasburgu czy Brukseli, ale także w prężnie działających miastach, takich jak Słupsk – a Wy, Szanowni Państwo, macie w tym znaczący udział.

  

Dorobek lokalnych społeczności, takich jak samorządowa wspólnota mieszkańców Słupska, ma ogromną wartość. W 25-lecie polskiej wolności trzeba szczególnie docenić jej obywatelski, społecznikowski wymiar. Raz jeszcze gratuluję Słupskowi zdobytej Nagrody Europy.


Składam wyrazy uznania wszystkim, którzy swoją energią, zaangażowaniem, pomysłami przyczynili się do tego sukcesu. Serdecznie pozdrawiam uczestników dzisiejszej uroczystości, witam wszystkich dostojnych gości. Życzę pięknych przeżyć i dobrej zabawy podczas dzisiejszego święta, a całej społeczności Słupska składam życzenia pomyślnej przyszłości.


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.