przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 7 września 2014

List z okazji Dożynek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Organizatorzy, Uczestnicy i Goście

Dożynek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

i Diecezji Bydgoskiej

w Łabiszynie

 

Panie Marszałku! Panie Starosto! Panie Burmistrzu!

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Szanowni Państwo!

a przede wszystkim

Drodzy Rolnicy Kujaw i Pomorza!

 

 

Polska wieś jest miejscem, w którym pielęgnowanie tradycji łączy się z odważnym podejmowaniem nowych wyzwań. W dniu Święta Plonów trzeba podkreślić, że w ciągu ostatnich 25 lat polska wieś znacząco się zmieniła. Odkąd Rzeczpospolita jest znowu suwerennym krajem, poprawiły się warunki życia na obszarach wiejskich, wzrosły dochody polskich rolników.  A jednocześnie wieś zdołała zachować wielowiekowe tradycje, szacunek wobec ponadczasowych wartości i duchowego dziedzictwa. Przemiany te są powodem do dumy dla Państwa i Państwa rodzin, także dla wszystkich obywateli naszego kraju.

 

Uroczystości dożynkowe to dobra okazja, by przypomnieć, że wieś odegrała kluczową rolę w dziele obrony polskiej tożsamości. Przywiązanie do polskości mocno wpisane jest również w dzieje Łabiszyna i okolicznych ziem, co znalazło wyraz choćby w ofiarnej walce miejscowej ludności w czasie powstania wielkopolskiego. Patriotyczne tradycje były źródłem siły w dobie zmagań z reżimem komunistycznym. Polska wieś broniła etosu pracy indywidualnego rolnika, ekonomicznego pragmatyzmu i zdrowego rozsądku.


Pamiętamy, że tryumf demokratycznej opozycji w 1989 roku zawdzięczamy także rolniczej „Solidarności” i niezależnej postawie rolników. Gospodarska zaradność i przedsiębiorczość mogły w pełni rozwinąć się, gdy Polska stała się krajem wolnym. Ogromnie cenię to, że rolnicy z takim powodzeniem włączyli się w dzieło transformacji. Zmiany, jakie nastąpiły na terenach wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego, podobnie jak w całym kraju, są dowodem, że polscy rolnicy umieli mądrze zagospodarować odzyskaną wolność. Szczególną cezurą był tu rok 2004, kiedy nasz kraj przystąpił do Unii Europejskiej.

 

Dzięki racjonalnemu wykorzystywaniu środków unijnych, rolnicy przekształcili się w wiejskich przedsiębiorców, odważnie sięgających po nowe technologie. Obecnie wytwarzają produkty doskonałej jakości, z uznaniem przyjmowane na rynkach europejskich i pozaeuropejskich. Wysoka ocena polskiego rolnictwa idzie w parze z rosnącym prestiżem, jakim cieszy się zawód rolnika w kraju. Nie znaczy to, że współczesna polska wieś nie boryka się z żadnymi problemami.


Konieczna jest dalsza modernizacja infrastruktury, ułatwianie dostępu ludności wiejskiej do edukacji i dóbr kultury. Konieczne są działania zmierzające do zwiększania towarowości gospodarstw i racjonalizacji gospodarowania ziemią. Potrzebne jest wreszcie bardziej aktywne włączanie się mieszkańców wsi w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Patrząc na minione 25 lat nie mam jednak wątpliwości, że polska wieś potrafi sprostać tym wyzwaniom.

 

Dziś, w dniu rolniczego święta, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Państwu za Wasz całoroczny trud. Wierzę, że polska wieś pozostanie miejscem, w którym przywiązanie  do tradycji współgrać będzie z otwartością na możliwości i szanse, jakie niesie ze sobą XXI wiek.

Szczęść Boże!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.