przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 13 września 2014

List prezydenta na uroczystości odsłonięcia pomnika Romualda Traugutta w Żelechowie

Uczestnicy

uroczystości odsłonięcia

pomnika Romualda Traugutta

w Żelechowie

 
 

Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!

Drodzy Uczniowie!

Szanowni Państwo!

 

Oddajecie dzisiaj hołd Romualdowi Trauguttowi – mieszkańcowi Państwa małej ojczyzny, a zarazem jednemu ze szczególnie zasłużonych przywódców narodowych. W roku obchodów 150. rocznicy jego śmierci oraz zakończenia zbrojnego zrywu, któremu przewodził, staje tu, w Żelechowie, poświęcony mu pomnik. Witam tę inicjatywę z uznaniem i satysfakcją. Jestem przekonany, że będzie to trwały znak szacunku i przywiązania żelechowian do ideałów, którym służył bohaterski przywódca i wódz naczelny Powstania Styczniowego. Zobacz także: Uroczystość odsłonięcia pomnika Romualda Traugutta

 

Romuald Traugutt dał przykład patriotyzmu opartego nie tylko na porywach uczuć, ale też przemyślanego, konstruktywnego, sprawdzającego się zarówno podczas wojny, jak i w czasie pokoju. Lata później Bolesław Prus, były powstaniec styczniowy, napisał: Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa. Tak rozumował również Traugutt. Od najmłodszych lat rozmiłowany w polskości, stopniowo dojrzewał do czynnego poparcia ruchu narodowowyzwoleńczego.


Pytany o sens powstania odpowiedział: Ja nie wiem, czy jest sens. Wiem tylko, że jest mus. Dlatego jako przywódca łączył zapał i odwagę romantyków z rozwagą i praktycyzmem pozytywistów. Aż do tragicznej śmierci pozostał wzorem wierności własnym przekonaniom i dążeniom.

 

Pozostawił po sobie testament życia i zasług, który przez minione 150 lat nie stracił na aktualności. Ożywiał serca i umysły Józefa Piłsudskiego i jego legionistów, obrońców polskich granic w roku 1920 i 1939. Był wzorem do naśladowania podczas zmagań z komunizmem, zwieńczonych zwycięstwem roku 1989. Wszak 25 lat temu, u zarania III Rzeczypospolitej, jako naród wykazaliśmy się mądrością i dojrzałością.


Szukając tego, co dla Ojczyzny najlepsze, nie straciliśmy z oczu tego, co w danej chwili realnie możliwe. Dlatego pamiętne wybory czerwcowe, choć nie w pełni demokratyczne, okazały się dobrze wykorzystaną szansą i prawdziwym przełomem na drodze do wolności. Były tryumfem idei, w imię której Romuald Traugutt stanął do nierównej i na pozór beznadziejnej walki. Idei, którą Wincenty Witos ujął niegdyś w słowa: A Polska winna trwać wiecznie.

 

Serdecznie dziękuję osobom i organizacjom, staraniem których powstał ten monument. Dziękuję tym starszym, i tym młodszym żelechowianom, którzy się dzisiaj wokół niego zgromadzili. Niech ta podniosła uroczystość zapisze się w historii miasta, niech umocni ducha obywatelskiego i patriotycznego jego mieszkańców.

 

Gorąco wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospoliej Polskiej

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.