przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 14 września 2014

List prezydenta z okazji Dożynek Dolnośląskich Strzegom 2014

Organizatorzy i Uczestnicy

                                                                                  Dożynek Dolnośląskich

                                                                                  Strzegom 2014

 
 
Szanowny Panie Marszałku!
Drodzy Gospodarze Dolnośląscy!
 

Radosne święto dziękczynienia za plony rolnicy Dolnego Śląska obchodzą dzisiaj w Strzegomiu, gdzie od wielu lat kultywuje się bogatą ludową obrzędowość, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Cieszę się, że potrafią Państwo harmonijnie łączyć wierność tradycji z dążeniem do nowoczesności. Obecne uroczystości skłaniają szczególnie do podsumowania długiej drogi, którą razem przeszliśmy. Możemy być dumni z plonów – nie tylko tych, które przyniósł miniony rok ciężkiej pracy, lecz z plonów całego 25-lecia wolności i 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

 

Pamiętamy, jak ważną rolę mieszkańcy wsi odegrali najpierw w pokojowych zmaganiach z komunizmem z lat 1980-1981, a potem w przełomie politycznym roku 1989. Dość wspomnieć walkę NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych o równouprawnienie i swobody obywatelskie chłopów. Rolnicy jako jedni z pierwszych musieli też zmierzyć się z wyzwaniami, jakie przyniosła transformacja ustrojowa. W tamtym czasie polscy gospodarze pokazali, że umieją radzić sobie w warunkach konkurencji. Chłopska pracowitość i zaradność okazały się kluczem do sukcesu.

 

Najważniejszą cezurą stała się akcesja naszego kraju do Unii Europejskiej. Rolnicy w pełni wykorzystali tę ogromną szansę, którą dały środki z funduszy unijnych, ale też możliwość wejścia na rynki innych państw członkowskich. Polskie rolnictwo jest obecnie istotnym podmiotem na jednolitym rynku europejskim i jedną z lokomotyw naszego eksportu.

 

Wszystkim tym zmianom towarzyszy rosnący prestiż, jakim cieszy się zawód rolnika w społeczeństwie. Tradycyjny szacunek dla pracy na roli, został wzmocniony podziwem dla znaczących osiągnięć i uznaniem dla rynkowego sukcesu. Polscy rolnicy słusznie mogą być z siebie dumni, tak jak i Polska jest z nich dumna. Ciesząc się sukcesami, musimy już teraz zastanawiać się nad tym, jakie wyzwania staną wkrótce przed polską wsią. Potrzebne są z pewnością nowe impulsy prorozwojowe, które zwiększą realnie szanse funkcjonowania polskiego rolnictwa na rynkach działających za zasadach konkurencyjności.

 

Polska wieś potrzebuje również większej aktywności swoich mieszkańców, ich zaangażowania w sprawy społeczne poszczególnych regionów oraz dotyczące całego kraju. Z wiedzy i doświadczenia mieszkańców wsi może przecież czerpać całe społeczeństwo. I tego wszystkim nam, Polakom, pragnę z serca życzyć: abyśmy umieli się nawzajem słuchać, uczyć się od siebie, razem pracować i wspólnie budować pomyślne jutro naszej ojczyzny. W tym wyjątkowym dniu dziękuję Opatrzności za wspaniałe plony i dobrą pogodę, a dolnośląskim rolnikom za Państwa codzienne wysiłki. Szczęść Boże!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.