przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 14 września 2014

List prezydenta z okazji uroczystości dożynkowych w Solecznikach

Do uczestników i organizatorów

Uroczystości dożynkowych w Solecznikach

 
 
 

Szanowny Panie Merze!

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

 

Gromadzą się Państwo w gronie tutejszej wspólnoty, aby prastarym obyczajem świętować dożynki. Aby podziękować Bogu za dar chleba, wyrazić wdzięczność ciężko pracującym rolnikom i razem dzielić się radością z zebranych plonów. Coroczne dożynki to obrzęd szczególny. Wzmacniają poczucie zakorzenienia, tożsamości, swojskości. Kojarzą się z powtarzającym się cyklem natury i z rodzinną ziemią. Z ciągiem pokoleń, które od wieków trudzą się dla jej dobra.


Z dumą mogą Państwo powiedzieć, że jesteście dziedzicami i gospodarzami tej pięknej, zobowiązującej spuścizny.  
Ta kraina przesycona jest historią. To ziemia pamiętająca Mickiewicza, Słowackiego, Śniadeckich, Wańkowicza, Miłosza. Zawierająca w sobie dzieje wielu narodów i tradycji. W niepodległej Litwie rejon solecznicki i cała Wileńszczyzna stanowią obraz kulturowego bogactwa. Przykładem tego są dzisiejsze uroczystości dożynkowe w Solecznikach, na których prezentuje swoje osiągnięcia wiele okolicznych gmin i wiejskich wspólnot. Cieszę się, że polska społeczność rozwija się i wnosi wkład w życie wolnej Litwy. Z wielką satysfakcją myślę o tym, że unikatowy klimat kulturowy tej ziemi, połączony z otwartością i gościnnością mieszkańców, przyniósł rejonowi solecznickiemu wyraz uznania w postaci Flagi Honorowej Rady Europy.   

 

Potrzebujemy zrozumienia, solidarności i współdziałania w naszych społeczeństwach i w naszej części Europy dla osiągania wspólnych celów. Zwłaszcza dzisiaj, wobec wyzwań nadciągających ze wschodu, powinniśmy mądrze i wrażliwie pielęgnować to, co nas łączy, co daje wspólną siłę. Myślę o kultywowaniu polskiej wspólnoty ponad granicami, a także o pogłębianiu jedności europejskiej i umacnianiu więzi pomiędzy narodami naszego regionu. Życzę Państwu, aby dobre relacje i dobre doświadczenia wyznaczały drogę ku pomyślnej przyszłości. Życzę rolnikom rejonu solecznickiego zasobności i rozwoju Państwa gospodarstw, a wszystkim Polakom na Litwie satysfakcji z efektów pracy i dążeń.. Bogatych plonów, dobrej dożynkowej zabawy! Szczęść Boże!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.