przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 16 września 2014

List prezydenta z okazji wręczenia Nagrody im. Jerzego Zimowskiego

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości wręczenia

Nagrody im. Jerzego Zimowskiego

Państwu Grażynie i Wojciechowi Jagielskim

 
 

Kiedy się patrzy na tak straszne nieszczęścia, to szalenie mocne staje się poczucie, że najpierw jest się człowiekiem. A dopiero później człowiekiem określonej narodowości. Tymi słowami zwracał się do światowej opinii publicznej Tadeusz Mazowiecki po misji w krajach byłej Jugosławii. Miarą naszego człowieczeństwa jest wrażliwość na drugiego człowieka i gotowość wystąpienia w jego obronie. W świecie, w którym nadal tak wiele jest przemocy i niesprawiedliwości, obojętności i wykluczenia, potrzebni są ludzie, którzy przypominają o podstawowych wartościach, informują i uwrażliwiają, nawołują do odpowiedzialności i obrony godności każdego człowieka, a nade wszystko własnym życiem dają przykład ludzkiej solidarności.

 

Dlatego właśnie tak cenny jest dorobek i przesłanie Jerzego Zimowskiego oraz przykład ludzi uhonorowanych nagrodą Jego imienia. Zwracanie uwagi polskiego społeczeństwa oraz społeczności międzynarodowej na problemy migrantów i uchodźców jest działaniem na rzecz budowania międzyludzkiej wspólnoty opartej na empatii, równości i pokoju.
Cieszę się, że nagroda przyznawana od siedmiu lat przez Instytut Spraw Publicznych, upamiętniając wybitną postać Jerzego Zimowskiego, kontynuuje jednocześnie jego piękną spuściznę – promuje postawy obywatelskiego zaangażowania i bezinteresownej pomocy ludziom.

 

Składam serdeczne gratulacje tegorocznym laureatom: Państwu Grażynie i Wojciechowi Jagielskim. Książki i artykuły Pana Wojciecha Jagielskiego są świadectwem, w jaki sposób rzetelny reportaż, będący jednocześnie pełną pasji i współodczuwania relacją z odległych regionów świata, może być kluczem do umysłów i sumień odbiorców. Chciałbym wyrazić moje uznanie za to, jak tłumaczy nam Pan współczesny świat, zwłaszcza ten pogrążony w wojnach
i konfliktach.


Za to, że przypomina Pan o ludziach, którzy walczą ze złym losem i potrzebują naszej pomocy. Wyrazy serdecznego szacunku składam Pani Grażynie Jagielskiej, z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem współuczestniczącej w dziele męża, a przy tym aktywnej rodzinnie i zawodowo. Spisane przez Panią przeżycia są dla nas wszystkich lekcją, że zetknięcie ze złem jest dramatycznym doświadczeniem całych rodzin. Że nie da się patrzeć na straszne obrazy rzeczywistości jak przez pancerną szybę, bez zapłacenia osobistej ceny.

 

Tym bardziej dziękuję obojgu laureatom – za ciągłe budzenie naszej wrażliwości i wołanie o solidarność. Jesteśmy społeczeństwem, które może się dziś cieszyć wolnością i bezpieczeństwem, ale też, jak mało które, zna ogromny koszt tych wartości. Chciałbym, aby te nasze doświadczenia przyczyniły się do lepszego zrozumienia tych, którzy o nich marzą, walczą o nie albo wędrują za nimi w dalekie strony. Jestem przekonany, że wręczona dzisiaj Nagroda im. Jerzego Zimowskiego będzie dla laureatów znakiem naszego uznania i wdzięczności, a dla nas wszystkich wezwaniem do tego, by zawsze najpierw być człowiekiem.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.