przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 21 września 2014

List prezydenta na dożynkach w Olsztynku

Organizatorzy, Uczestnicy i Goście

Dożynek Wojewódzkich Warmińsko-Mazurskich
w Olsztynku
 
Szanowni Państwo!
 
Dożynki są dla nas wszystkich ważnym świętem, podczas którego dziękujemy za zbiory i podsumowujemy rok ciężkiej pracy. Tegoroczne święto plonów przypadające w roku 25-lecia przemian demokratycznych skłania nas do czynienia większych podsumowań. Widzimy wyraźnie, że modernizacja naszego kraju przyczynia się do tego, że wieś staje się coraz lepszym miejscem do życia. Zrównoważony rozwój Polski wymaga, by procesy transformacji przynosiły korzyści zarówno mieszkańcom miast, jak i obszarów wiejskich. Dzisiaj – kiedy ciesząc się z obfitych plonów, spoglądamy na ćwierćwiecze polskiej wolności – widzimy że bez przemian na terenach wiejskich, bez przeobrażeń w naszym rolnictwie nie moglibyśmy mówić o polskim sukcesie. Jest on także Państwa zasługą.
 
Polska wieś w trudnych momentach historii odgrywała rolę depozytariusza tradycji patriotycznych i naszego duchowego dziedzictwa. Tak było podczas zaborów, w czasie okupacji, w okresie zmagań z komunistyczną dyktaturą. Wieś zawsze manifestowała przywiązanie do Ojczyzny i dumę ze swoich tradycji i kultury. Polska jest dzisiaj krajem wolnym, bezpiecznym i demokratycznym również dzięki zaangażowaniu i poświęceniu polskich rolników.
 
Z wielkim uznaniem obserwuję obecne przemiany na terenach wiejskich, dokonujące się także na Warmii i Mazurach. Polscy rolnicy potrafią sprostać twardej konkurencji na rynku europejskim, wytwarzając produkty o wysokiej jakości. Akcesja Polski do Unii Europejskiej przed 10 laty sprawiła, że rozpoczęła się zakrojona na wielką skalę modernizacja infrastruktury obszarów wiejskich. Dzisiejsza wieś ma już inne oblicze niż przed dekadą. Duma z tradycji i dorobku przodków łączy się z otwartością na nowoczesność i coraz wyższym standardem życia.
 
Pamiętamy o sukcesach, ale też wiemy, jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Trzeba nadal sięgać po nowoczesne technologie w rolnictwie. Trzeba konsekwentnie racjonalizować politykę gospodarowania ziemią. Trzeba również poszukiwać możliwości tworzenia miejsc pracy na wsi poza rolnictwem. Warmia i Mazury potrafią w tym względzie wykorzystać swój wielki atut, jakim jest piękno tej ziemi, przyciągające turystów z kraju i zagranicy. Rozwój agroturystyki to jeszcze jeden czynnik przyczyniający się do podnoszenia poziomu życia na polskiej wsi.
 
Z okazji dożynek składam Państwu, wszystkim rolnikom Warmii i Mazur, serdeczne podziękowania za całoroczny rolniczy trud. Ogromnie cenię Państwa działania, Państwa troskę i dbałość o ziemię i plony, które wydaje. Życzę wszystkim uczestnikom uroczystości w Olsztynku, by obszary wiejskie Państwa województwa stawały się w coraz większym stopniu miejscem, w którym dobrze się mieszka i godnie pracuje. Życzę wszelkiej pomyślności, satysfakcji z osiągnięć oraz wiele spokoju i radości w Państwa rodzinnych domach. Szczęść Boże polskim rolnikom!
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.