przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 21 września 2014

List prezydenta do uczestników obchodów bitwy pod Czarkowami

Uczestnicy

uroczystych obchodów
100. rocznicy bitwy Legionów
pod Czarkowami
 
Szanowni Przedstawiciele
Władz Państwowych i Samorządowych!
Czcigodni Weterani!
Żołnierze Rzeczypospolitej!
Droga Młodzieży!
Szanowni Państwo!
 
Obchodzimy dzisiaj stulecie wydarzeń o wielkiej randze symbolicznej. Bitwa korczyńska, chrzest bojowy 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, dobitnie uświadomiła zaborczym potęgom determinację Polaków w walce o własne, niepodległe państwo. Ważnym epizodem tych wielodniowych zmagań z wojskami rosyjskimi był bój pod Czarkowami, w którym pluton dowodzony przez Czesława Młot-Fijałkowskiego, późniejszego generała brygady Wojska Polskiego, wsławił się szczególnym męstwem. Dzięki swojej postawie żołnierze ci stali się wzorem i inspiracją dla wszystkich, którzy zbrojnie lub pokojowo, lecz z tą samą wiarą i nieustępliwością walczyli później o odrodzenie wolnej Rzeczypospolitej.
 
Myślę, że stojąc u stóp czarkowskiego pomnika, pośrodku mogił poległych i wśród ciągnących się po horyzont pól, lepiej rozumiemy myśl wyrażoną słowami: Ojczyzna to ziemia i groby. Jednak nie możemy zapominać, że Ojczyzna to coś więcej. To, jak pisał Cyprian Kamil Norwid, nasz wielki zbiorowy obowiązek. W imię tego obowiązku bohaterscy legioniści trwali na swoich pozycjach nie cofając się ani o krok. Z najwyższej ofiary, którą ponieśli, wyrosła Polska, o której marzyli – państwo bronione przez silną i bitną armię, prowadzące suwerenną politykę międzynarodową, rządzące się dobrym, nowoczesnym prawem, wspierające rozwój przemysłu, infrastruktury, nauki i nowych technologii, szanujące swoje wspaniałe, wielowiekowe tradycje oraz jedną z najcenniejszych wartości, jaką jest rodzina.
 
Oddając dzisiaj hołd legionowej Szarej Piechocie czcimy nie tylko odwagę i waleczność tych, którzy na stos rzucili swój życia los. W stulecie czynu legionowego oraz w 25. rocznicę zwycięstwa wolności i solidarności w pamiętnych czerwcowych wyborach parlamentarnych, chcemy także uczcić niezłomnego ducha tych, którzy wierzyli, że chcieć, to móc. Z najwyższym szacunkiem chylimy dzisiaj czoła przed wielkimi patriotami czasu wojny – a jako patrioci czasu pokoju kontynuujemy ich wielkie dzieło, przerwane na dziesięciolecia przez II wojnę światową i noc komunizmu. Pragnę podkreślić, że w staraniach o silną, zamożną i nowoczesną Polskę każdy jest niezastąpiony, każdy może i powinien wnieść swój indywidualny wkład. Dlatego dziękując za dzisiejszą obecność na cmentarzu wojskowym w Czarkowach, za pielęgnowanie pamięci o poległych na tej ziemi żołnierzach polskich, dziękuję również za Państwa codzienne wysiłki, aby uczynić Polskę krajem, za który nie tylko warto umierać, ale też w którym warto żyć i pracować.
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.