Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 września 2014

List prezydenta do uczestników obchodów bitwy pod Czarkowami

Uczestnicy

uroczystych obchodów
100. rocznicy bitwy Legionów
pod Czarkowami
 
Szanowni Przedstawiciele
Władz Państwowych i Samorządowych!
Czcigodni Weterani!
Żołnierze Rzeczypospolitej!
Droga Młodzieży!
Szanowni Państwo!
 
Obchodzimy dzisiaj stulecie wydarzeń o wielkiej randze symbolicznej. Bitwa korczyńska, chrzest bojowy 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, dobitnie uświadomiła zaborczym potęgom determinację Polaków w walce o własne, niepodległe państwo. Ważnym epizodem tych wielodniowych zmagań z wojskami rosyjskimi był bój pod Czarkowami, w którym pluton dowodzony przez Czesława Młot-Fijałkowskiego, późniejszego generała brygady Wojska Polskiego, wsławił się szczególnym męstwem. Dzięki swojej postawie żołnierze ci stali się wzorem i inspiracją dla wszystkich, którzy zbrojnie lub pokojowo, lecz z tą samą wiarą i nieustępliwością walczyli później o odrodzenie wolnej Rzeczypospolitej.
 
Myślę, że stojąc u stóp czarkowskiego pomnika, pośrodku mogił poległych i wśród ciągnących się po horyzont pól, lepiej rozumiemy myśl wyrażoną słowami: Ojczyzna to ziemia i groby. Jednak nie możemy zapominać, że Ojczyzna to coś więcej. To, jak pisał Cyprian Kamil Norwid, nasz wielki zbiorowy obowiązek. W imię tego obowiązku bohaterscy legioniści trwali na swoich pozycjach nie cofając się ani o krok. Z najwyższej ofiary, którą ponieśli, wyrosła Polska, o której marzyli – państwo bronione przez silną i bitną armię, prowadzące suwerenną politykę międzynarodową, rządzące się dobrym, nowoczesnym prawem, wspierające rozwój przemysłu, infrastruktury, nauki i nowych technologii, szanujące swoje wspaniałe, wielowiekowe tradycje oraz jedną z najcenniejszych wartości, jaką jest rodzina.
 
Oddając dzisiaj hołd legionowej Szarej Piechocie czcimy nie tylko odwagę i waleczność tych, którzy na stos rzucili swój życia los. W stulecie czynu legionowego oraz w 25. rocznicę zwycięstwa wolności i solidarności w pamiętnych czerwcowych wyborach parlamentarnych, chcemy także uczcić niezłomnego ducha tych, którzy wierzyli, że chcieć, to móc. Z najwyższym szacunkiem chylimy dzisiaj czoła przed wielkimi patriotami czasu wojny – a jako patrioci czasu pokoju kontynuujemy ich wielkie dzieło, przerwane na dziesięciolecia przez II wojnę światową i noc komunizmu. Pragnę podkreślić, że w staraniach o silną, zamożną i nowoczesną Polskę każdy jest niezastąpiony, każdy może i powinien wnieść swój indywidualny wkład. Dlatego dziękując za dzisiejszą obecność na cmentarzu wojskowym w Czarkowach, za pielęgnowanie pamięci o poległych na tej ziemi żołnierzach polskich, dziękuję również za Państwa codzienne wysiłki, aby uczynić Polskę krajem, za który nie tylko warto umierać, ale też w którym warto żyć i pracować.
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu