przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 21 września 2014

List do uczestników obchodów wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna

 

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 100-lecia wymarszu
Legionu Śląskiego z Cieszyna
 
Historia Czynu Legionowego to opowieść o spełnionej nadziei na wolność, własne państwo i prawo do decydowania o swoim losie. W 1914 roku, w chwili wybuchu wojny światowej, ludzie uznawani przez wielu za „straceńców” postanowili raz jeszcze spróbować przywrócić Polsce niepodległość. Obchodzona w tym roku setna rocznica utworzenia Legionów to okazja, by uświadomić sobie, że marzenie o wolności ma swoją cenę.
 
Wybuch wojny zawsze jest tragedią ludzi i narodów. Dla Polaków, wcielonych do walczących przeciwko sobie armii zaborców, konflikt europejskich mocarstw oznaczał dodatkowo wojnę bratobójczą. W tym trudnym położeniu utworzone przez Józefa Piłsudskiego Legiony Polskie dawały nadzieję na suwerenność. Przystępując do nich, Polacy walczyli w imię własnej, polskiej sprawy. Legiony stały się znakiem dumy i nadziei Polaków zamieszkujących całą Monarchię Austro-Węgierską. Ochotnicy napływali nie tylko z Galicji. Polacy ze Śląska Cieszyńskiego również odpowiedzieli na apel o podjęcie walki o odrodzenie niepodległego państwa.
 
Warto przypomnieć, że podczas trudnych miesięcy rosyjskiej ofensywy pod koniec 1914 roku to właśnie Śląsk Cieszyński pełnił rolę zaplecza Legionów. Tutaj stacjonował Departament Wojskowy, tu przeniosły się legionowe instytucje, w tym również szpitale wojskowe. Ziemia cieszyńska i jej mieszkańcy zdali egzamin w dramatycznych dla Legionów chwilach. Wsparcie, jakie na Śląsku Cieszyńskim otrzymali żołnierze Legionów, płynęło z głęboko zakorzenionego patriotyzmu miejscowej ludności. Przypomnijmy tylko postać jednego z krzewicieli polskości, współtwórcy Legionu Śląskiego, Jana Łyska. Bez takich ludzi nasza Ojczyzna nigdy nie odrodziłaby się z niewoli. Jego życiorys to piękny przykład tego, że Polsce można służyć w każdych okolicznościach. Jako nauczyciel i poeta rozbudzał patriotyczne uczucia wśród młodzieży szkolnej i swoich czytelników. Jako komendant jednej z legionowych „kompanii śląskich” nie zawahał się położyć na szali swojego życia. Ci, którym zaszczepił pragnienie wolności, walczyli dalej i osiągnęli cel najważniejszy: niepodległość.
 
Spojrzenie na wydarzenia sprzed wieku pozwala nam uzmysłowić sobie kilka ponadczasowych prawd. Wolność przychodzi tylko do tych, którzy aktywnie o nią zabiegają. Niepodległość nie jest sprawą pięknych deklaracji, ale odwagi i poświęcenia. Ojczyźnie zaś można służyć na wiele sposobów, tak w czasie militarnych zmagań, jak i w dobie pokoju. Serdecznie dziękuję władzom i mieszkańcom Cieszyna za pamięć o Czynie Legionowym. To dumny rozdział naszej historii, który może być źródłem inspiracji także dla współczesnego polskiego patriotyzmu.
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.