przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 29 września 2014

List prezydenta z okazji wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wręczenia

Nagrody imienia Ireny Sendlerowej

„Za naprawianie świata”

 
 
 
 
 
Szanowni Państwo!
 

Nagroda imienia Ireny Sendlerowej, bohaterskiej działaczki podziemnej organizacji „Żegota”, która podczas II wojny światowej uratowała blisko dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci, to wyjątkowe wyróżnienie. Przyznawana jest pedagogom wychowującym młodych ludzi w duchu ideałów, jakie przeświecały całemu Jej życiu – szacunku dla każdego człowieka, odpowiedzialności za innych, wrażliwości na ludzkie cierpienie.

 

W dzisiejszej szkole młody człowiek poznaje zasady demokracji, solidarności i sprawiedliwości społecznej. Wyposażony w taki system wartości stanie się w przyszłości odpowiedzialnym obywatelem. Aby szkoła spełniała nie tylko edukacyjną, ale i wychowawczą rolę, potrzebni są nauczyciele tacy jak Państwo nominowani do nagrody „Za naprawianie świata”. Dzięki Państwa pracy młodzi stają się otwarci na innych, chętni do współpracy, gotowi nieść pomoc potrzebującym.

 

Od 25 lat żyjemy w wolnym państwie. Odzyskana wolność jest dla nas źródłem radości i dumy, ale także zobowiązaniem do działania. Każdego dnia docierają do nas informacje świadczące o tym, że otaczający nas świat nadal – a może nawet coraz bardziej – potrzebuje międzyludzkiego porozumienia, zgody pomiędzy kulturami, narodami, religiami. Cieszę się, że jest tylu pedagogów, którzy w pracy z młodzieżą podejmują te ważne zagadnienia, kształtując w uczniach postawy dialogu i tolerancji.

 

Składam gratulacje na ręce wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych w ósmej edycji nagrody. Ufam, że dzisiejsze wyróżnienie utwierdzi Państwa w przekonaniu, że Wasza praca jest dostrzegana i doceniana, a w swoich wysiłkach na rzecz naprawiania świata nie są Państwo osamotnieni.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.