przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 5 października 2014

List prezydenta na obchodach 75. Rocznicy Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej Polski '39 r.

Uczestnicy i Organizatorzy uroczystości

75. Rocznicy Ostatniej Bitwy
Wojny Obronnej Polski 1939
Serokomla
 
  
Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!
Czcigodni Kombatanci!
Żołnierze Rzeczypospolitej!
Szanowni Państwo!
 
Mija 75. rocznica ostatniej batalii regularnych oddziałów polskich w wojnie obronnej 1939 roku. Bohaterska, choć w ostatecznym rozrachunku przegrana, walka Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, której ostatnim etapem była bitwa pod Kockiem, należy do najchwalebniejszych starć całej kampanii. Umiejętności kadry dowódczej z generałem Franciszkiem Kleebergiem na czele, wyszkolenie, ofiarność i męstwo żołnierzy po dziś dzień napawają nas dumą. Patriotyzm, żołnierski profesjonalizm, determinacja i wytrwałość nawet w trudnym położeniu to postawa, która może i powinna nas inspirować. Szczególnie dzisiaj – gdy na nowo uzmysławiamy sobie, że wolność, bezpieczeństwo i pomyślny rozwój kraju nie są dane raz na zawsze. To rezultat nieustannej, rozłożonej na pokolenia pracy. To wynik mądrego wykorzystywania historycznych szans, wyciągania wniosków z przeszłości, a także odwagi i rozwagi w tworzeniu wizji przyszłości.
 
Dwudziestopięciolecie przemian demokratycznych, które obchodzimy w tym roku, jest świadectwem, że jako wspólnota obywatelska potrafimy docenić i dobrze zagospodarować odzyskaną wolność. Polska przeżywa obecnie jeden z najlepszych okresów w swojej historii. Nasza pozycja międzynarodowa związana z członkostwem w NATO i Unii Europejskiej, wzrost gospodarczy i awans cywilizacyjny, przyrost kapitału społecznego, różnorodne formy obywatelskiej samoorganizacji, ambicja, kreatywność i gospodarność Polaków – wszystko to budzi w nas dumę. Trzeba, abyśmy o tych wspólnych dokonaniach pamiętali i o nich mówili. Także nad mogiłami i przed pomnikami Żołnierzy Września. Bo przecież to oni za tę naszą wolność walczyli. Walczyli o to, byśmy mogli żyć w lepszej Polsce i w lepszej Europie.
 
Składam podziękowanie władzom samorządowym gmin Adamów, Czemierniki i Serokomla oraz miasta Kocka, a także Stowarzyszeniu Pamięci Czynu Bojowego Kleeberczyków za organizację obchodów. Gorąco pozdrawiam młodzież, która aktywnie włączyła się w przygotowanie uroczystości. Niech trwale zapiszą się one w pamięci wszystkich obecnych, niech umocnią Państwa uczucia patriotyczne oraz ducha obywatelskiego zaangażowania na rzecz wspólnego dobra.
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.