przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 12 października 2014

List prezydenta do Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Pan Stanisław Oleksiak
Honorowy Prezes Zarządu Głównego
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

 
 
 
Proszę przyjąć wyrazy uszanowania wraz z serdecznymi życzeniami z okazji jubileuszu Pańskich 90. urodzin. Pragnę też pogratulować Panu otrzymania Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
 

Należy Pan do pokolenia, które pozostaje dzisiaj depozytariuszem etosu niepodległej Rzeczypospolitej. Pańska i Pana rówieśników miłość Ojczyzny i wiara w jej ponowne odrodzenie poddane zostały ciężkiej próbie podczas okupacji niemieckiej i komunistycznych rządów w Polsce. Przeniósł Pan te wartości nienaruszone przez czasy konspiracji i powojennych represji. Kiedy zaś przełom 1989 roku przywrócił wolność i możliwość swobodnego działania, poświęcił się Pan pracy społecznej w środowisku kombatanckim, upamiętnianiu polskich zmagań o niepodległość i krzewieniu patriotyzmu w społeczeństwie.

 

W ostatnich latach stał się Pan jednym z głównych autorów programu „Kontynuacja”. Wytyczył on kierunek działania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i sposób dalszego przekazywania idei Polskiego Państwa Podziemnego. To niezwykle ważne przedsięwzięcie, świadczące o głębokim zrozumieniu odpowiedzialności za tradycję i etos niepodległościowy. Jestem przekonany, że podjęte kroki przyczynią się do kultywowania pamięci i naśladowania postawy żołnierzy Polski Walczącej przez kolejne generacje.

 

Poczytuję sobie za zaszczyt, iż mogę uhonorować Pańskie zasługi. Niechaj wręczany dzisiaj Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski będzie znakiem wdzięczności za Pańskie męstwo, niezłomność i mądrość. Życzę Panu satysfakcji z życiowych dokonań, wiele zdrowia i pomyślności.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.