przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 12 października 2014

List prezydenta z okazji obchodów 95-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Organizatorzy i Uczestnicy

krakowskich obchodów

95-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

 
 

Szanowny Panie Prezydencie!

Szanowni Przedstawiciele Władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego!

Wielce Szanowni Olimpijczycy!

Panie i Panowie!

 

Z prawdziwą satysfakcją objąłem honorowy patronat nad obchodami jubileuszu 95-lecia powołania Polskiego Komitetu Udziału w Igrzyskach Olimpijskich – obecnego Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dzieje tej instytucji są ważną kartą niepodległej Rzeczypospolitej. Bardzo często to właśnie sportowe sukcesy budowały nasze poczucie wspólnoty, dodawały otuchy w trudnych czasach, inspirowały do podejmowania osobistych wysiłków.

 

Utworzenie Komitetu wpisało się w szereg ważnych, symbolicznych wydarzeń z roku 1919, gdy odrodzona Rzeczpospolita tworzyła nowoczesny porządek instytucjonalny, gdy z mocą zaznaczała swoją obecność i aktywność na forum międzynarodowym.


Był to też wyraz szczególnej uwagi, jaką władze II Rzeczypospolitej – w tym osobiście Józef Piłsudski – poświęcały propagowaniu sportu i kultury fizycznej. Z wdzięcznością myślimy o ówczesnym zapale i energii Polaków, o ich odwadze i odpowiedzialności w tworzeniu pomyślnej przyszłości Ojczyzny.

 

Z okazji dzisiejszego święta szczególne gratulacje i wyrazy szacunku kieruję do tych, którzy przed laty przecierali olimpijskie szlaki – do zaproszonych na dzisiejsze uroczystości medalistów olimpijskich w kolarstwie i jeździectwie, a także do członków założycieli Polskiej Akademii Olimpijskiej. Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim polskim olimpijczykomoraz przedstawicielom Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dziękuję za Państwa energię, profesjonalizm oraz zaangażowanie w inicjatywy służące prestiżowi Polski i polskiego sportu.

 

Zawsze ze wzruszeniem wspominam uroczystość podpisania projektu zainicjowanej przeze mnie, a następnie przyjętej przez Sejm RP ustawy, na mocy której godło państwowe ma zdobić stroje reprezentantów Polski na wszelkich zawodach Międzynarodowych. Orzeł na piersiach zawodników, białoczerwona flaga na masztach, stadiony rozbrzmiewające Mazurkiem Dąbrowskiego – niezmiennie od lat napawają nas
dumą i radością, dodają sił, jednoczą.

 

Warto przypominać o bogatej tradycji i dorobku polskiego ruchu olimpijskiego. Tegoroczny jubileusz stwarza ku temu wyjątkową okazję. Jest to jednocześnie dobry moment,by wyznaczać nowe ambitne cele na przyszłość i poszukiwać sposobów ich realizacji.

 

Drodzy Państwo, Członkowie polskiej Rodziny Olimpijskiej! Wiem, jak ciężko polscy sportowcy i ich otoczenie pracują na wielkie sukcesy. Za tę pracę, determinację i za wielkie wzruszenia, jakie dzięki Państwu stają się udziałem wszystkich Polaków z całego serca dziękuję.
Jestem przekonany, że Państwa przykład wciąż będzie motywować młode pokolenia.


Dziękuję władzom i obywatelom Krakowa za inicjatywę uroczystego świętowania tego ważnego jubileuszu. Raz jeszcze gorąco Państwa pozdrawiam. 

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.