przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 17 października 2014

List z okazji 25-lecia Wigierskiego Parku Narodowego

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów
25-lecia Wigierskiego Parku Narodowego
w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej
w Suwałkach

 

 

Z okazji 25-lecia Wigierskiego Parku Narodowego składam wyrazy uznania i serdecznie gratuluję dyrekcji i pracownikom oraz wszystkim miłośnikom tego wspaniałego regionu. Trudno przejść obojętnie wobec dziedzictwa naturalnego i kulturowego Suwalszczyzny. Urozmaicona rzeźba terenu tworząca piękny i ciekawy krajobraz, różnorodna flora i fauna jezior, rzek i prastarych lasów świerkowo-sosnowych – rzadko można napotkać obszary tak bogate przyrodniczo.

 

Nazwy Puszczy Augustowskiej, jeziora Wigry, Czarnej Hańczy przywołują skojarzenia, sięgające daleko w głąb dziejów ojczystych. Niegdyś tę ziemię zasiedlało dzielne plemię Jaćwingów, a w puszczańskich ostępach żyły tury. Tędy biegną szlaki, którymi dzisiaj chętnie wędrują turyści, a którymi przed wiekami zmierzali podróżni w drodze z Korony na Litwę. Tutejsze bory królewskie dawały źródło utrzymania miejscowym smolarzom i bartnikom, a w czasach nam bliższych bywały ostoją dla powstańców i partyzantów.

 

Ziemia ta ma szczęście do dobrych gospodarzy. Niegdyś na całą okolicę promieniowało opactwo kamedulskie. Mnisi położyli wielkie zasługi dla zagospodarowania terenów puszczy pierwotnej i tutejszych rybnych akwenów. Obecnie zaś ten największy zwarty kompleks leśny na Niżu Środkowoeuropejskim w znacznej części znajduje się w granicach Wigierskiego Parku Narodowego. Od ćwierćwiecza dzięki Państwa troskliwej opiece jest on należycie chroniony i pielęgnowany. Park odgrywa doniosłą rolę edukacyjną, stając się miejscem spotkania młodzieży z bogactwem przyrodniczym i kulturowym regionu.

 

Za cały ten wysiłek pragnę dzisiaj z serca Państwu podziękować. Doceniam ogrom i znaczenie tej pracy, tym bardziej że mnie również bliska jest sprawa zachowania dla następnych pokoleń tego skarbu, jakim jest dziedzictwo naturalne. Ufam, że wsparciem także i dla Państwa stanie się ustawa o ochronie krajobrazu, której projekt skierowałem do Sejmu. Ułatwi ona władzom regionalnym i lokalnym przeciwdziałanie degradacji krajobrazu oraz umożliwi aktywniejsze i racjonalne kształtowanie ładu przestrzennego. Raz jeszcze gratulując Państwu jubileuszu, wszystkim współgospodarzom Wigierskiego Parku Narodowego życzę wielu sukcesów, satysfakcji z codziennego trudu oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.