przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 28 sierpnia 2011

List z okazji XII Dożynek Województwa Śląskiego w Ciasnej

Organizatorzy i Uczestnicy

XII Dożynek Województwa Śląskiego

w Ciasnej

 

Szanowny Panie Marszałku!

Szanowny Panie Wójcie!

Szanowni Mieszkańcy Województwa Śląskiego!

a przede wszystkim

Drodzy Rolnicy!

 

przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim zgromadzonym w Ciasnej z okazji XII Dożynek Województwa Śląskiego. Państwa region powszechnie kojarzony bywa z innymi gałęziami gospodarki, głównie z wielkomiejskim przemysłem. Mniej znana pozostaje obecność rolnictwa, które ma przecież tutaj bogate, wielowiekowe tradycje i odgrywa istotną rolę w gospodarce całego regionu, a zarazem po dziś dzień zachowuje unikatowy charakter.

W tym świątecznym dniu pragnę z serca podziękować wszystkim rolnikom Śląska za ich całoroczny trud. Tutejsze rolnictwo wyróżnia się nowoczesnością i wysoką wydajnością. To zasługa Państwa, realizujących – w przestrzeni wiejskiej – śląski wzorzec gospodarności i kultywujących etos dobrej pracy, a jednocześnie doskonale rozumiejących, że przyszłość polskiej wsi zależy od modernizacji i od dbałości o jakość wytwarzanych produktów.

Jestem przekonany, że rzetelność i zaradność pomogą rolnikom ze Śląska sprostać wyzwaniom współczesnej ekonomii. Powszechna solidarność, jaką wykazali Państwo w trakcie zmagań z ubiegłoroczną powodzią, największą, jaka od 70 lat nawiedziła Górny Śląsk, pozwala także ze spokojem myśleć o dalszym rozwoju lokalnej społeczności, która już teraz dysponuje olbrzymim kapitałem wzajemnego zaufania oraz silnych więzi rodzinnych i sąsiedzkich, którego wartość trudno przecenić.

Pragnę zapewnić, iż dbałość o dobro mieszkańców obszarów wiejskich uważam za jedno z najważniejszych zadań jako Prezydenta Rzeczypospolitej. Temu służy powołany w ramach Forum Debaty Publicznej, animowanego przez moją Kancelarię, zespół ekspercki, który w swoich pracach skupia się na sprawach związanych z uwolnieniem, uruchomieniem potencjału rozwojowego polskiej wsi. Ufam, że zdołamy wypracować takie drogi modernizacji Polski, które będą należycie uwzględniać potrzeby i otwierać możliwości polskich rolników.

Wszystkim Państwu, obchodzącym dzisiaj doroczne święto plonów, tym przybyłym z ziemi częstochowskiej i kłobuckiej, gliwickiej i zawierciańskiej, raciborskiej i żywieckiej oraz wszystkich innych okolic województwa śląskiego, życzę, aby podejmowane na co dzień wysiłki przynosiły Państwu satysfakcję i zapewniały wszelką pomyślność Państwa bliskim. Szczęść Boże!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.