przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 5 listopada 2014

List prezydenta na konferencji konferencji "Pamięć i odpowiedzialność" w stulecie urodzin Jana Karskiego

Uczestnicy i Organizatorzy

konferencji Pamięć i odpowiedzialność

w stulecie urodzin Jana Karskiego
 
 
 
 

Jan Karski, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który alarmuje świat o Holokauście, jest jednym z najważniejszych bohaterów w dziejach relacji polsko-żydowskich.


Słowom Karskiego nie dawano wiary, bo jak na słowo uwierzyć w istnienie fabryk śmierci? Choć jego niezwykła misja nie powstrzymała Zagłady, pozostawiła jednak ważny ślad dla przyszłych pokoleń. Znak sprawiedliwego. Przypomina on, na jak wiele byli gotowi niektórzy, by ocalić ginących Żydów. Skłania do refleksji nad tym, co znaczy odpowiedzialność za życie i godność drugiego człowieka oraz dobrej o nim pamięci. Zobacz także: Konferencja ,,Jan Karski – pamięć i odpowiedzialność”

 

Kilka dni temu uczestniczyłem w poruszającej uroczystości otwarcia wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, ukazującej bogactwo wielu wieków życia żydowskiej społeczności w Polsce. Państwa konferencja przypomina sylwetkę człowieka, który to właśnie życie próbował ocalić. Jest też dla mnie kolejnym ważnym wydarzeniem w jubileuszowym roku 25-lecia Wolności. Było to zarazem 25 lat trudnej koniecznej pracy nad dialogiem i pojednaniem, w którą wielu z Państwa się włączyło. Prawdę o historii relacji polsko-żydowskich zawdzięczamy zaangażowaniu tych, którzy prawdę i pojednanie wznieśli ponad stereotypy i uprzedzenia. 

 

Nie unikając spraw trudnych poruszają Państwo zagadnienia najważniejsze. Stulecie urodzin Jana Karskiego staje się więc okazją do tego, by wspominając wieki historii polskich Żydów, postawić raz jeszcze, w nowym świetle, pytania fundamentalne.


O zdolność przeciwstawiania się złu. O granice odwagi. O odpowiedzialność za losy innego człowieka. O przyczyny obojętności i sens walki skazanej na niepowodzenie. I pytanie najważniejsze: czy na pewno robimy dziś wszystko, by pamięć o największych tragediach przekuwać w odpowiedzialność za los przyszłych pokoleń.

 

Symbolem pamięci i odpowiedzialności Jan Karski stał się dla nas wszystkich. Promowanie jego postawy jest pięknym zobowiązaniem. Jego życiowa droga przypomina, że człowiekiem szlachetnym można być w każdych okolicznościach. Dzięki Janowi Karskiemu, jak pisał Elie Wiesel, następne pokolenia będą mogły uwierzyć w ludzkość. Państwo przypominają współczesnym, że odpowiedzią na cierpienie i krzywdę powinna być zawsze ludzka solidarność, odwaga mówienia prawdy i niesienia braterskiej pomocy. Jan Karski wciąż nawołuje, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za pielęgnowanie wolności, powstrzymanie przemocy i pamięć, która buduje wspólnotę.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.