przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 11 listopada 2014

"Nasza wolność wiąże się z poszukiwaniem dialogu"

Organizatorzy i Uczestnicy
VI edycji Koncertu Niepodległości pt. „Poland”
w Muzeum Powstania Warszawskiego

 

 

 

 

Zmagania o polską niepodległość niejednokrotnie łączyły się z walką o wolność innych narodów. Polacy udowodnili, że potrafią działać w imię wielkiej ludzkiej rodziny, że są wrażliwi na krzywdę innych i gotowi nieść pomoc w walce o suwerenność i prawa obywatelskie. Pochodząca z czasów powstania listopadowego dewiza za wolność naszą i waszą przyświecała czynom polskiego oręża i inspirowała polską myśl polityczną. Nadała naszej historii uniwersalny rys, z którego możemy być dumni.

 

Ileż to razy w dziejach polski żołnierz mężnie stawał tam, gdzie zagrożone było bezpieczeństwo innych narodów oraz ich prawo do samostanowienia. Bitwa pod Warną, odsiecz wiedeńska, udział Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w wojnie o niepodległość
Stanów Zjednoczonych, uczestnictwo weteranów powstania listopadowego w zmaganiach o zjednoczenie Włoch – warto raz jeszcze przywołać te znane przykłady, by uświadomić sobie, że Polacy potrafili ryzykować życie nie tylko dla Ojczyzny, ale wszędzie tam, gdzie zagrożona była sprawa wolności. Służyć innym, nie wyłącznie sobie – tę wzniosłą zasadę polscy bohaterowie urzeczywistniali także odważnie głoszonym słowem.

 

Pamiętamy o heroicznej postawie Jana Karskiego, który podczas II wojny światowej z narażeniem życia informował o dokonywanej przez niemieckich nazistów zagładzie Żydów. Niezwykłym śladem otwartego charakteru naszej historii jest także sformułowane w 1981 roku podczas I Zjazdu „Solidarności” Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej.

 

Również polskie zmagania o wolność niejednokrotnie uzyskiwały wsparcie ze strony przedstawicieli innych narodów. Przypomnijmy choćby postać Francesco Nullo i garibaldczyków walczących w powstaniu styczniowym czy alianckich lotników dokonujących zrzutów nad Warszawą podczas powstania warszawskiego. Szlachetność okazana innym powracała do nas samych. Wierzę, że tak będzie i dzisiaj, gdy Polska manifestuje wierność swojej dewizie za wolność naszą i waszą, pokojowo wspierając inne narody broniące prawa do samostanowienia i realizowania własnych aspiracji. W ten sposób nawiązujemy także do przesłania naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II, który w przemówieniu zatytułowanym
Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej zawarł przekonanie, że dążenie do dialogu, porozumienia i pojednania z innymi wpisane jest w najgłębsze fundamenty polskiej tożsamości.

 

Dziękuję organizatorom tego pięknego koncertu. Cieszę się, że święto naszej niepodległości uczcili Państwo przypominając o uniwersalnym wymiarze naszej historii i tradycji.


Ludzie wolni są braćmi – głosił napis widniejący na szlifach żołnierzy legionów Jana Henryka Dąbrowskiego. W tym roku, gdy obchodzimy 25-lecie odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę, sentencja ta nabiera szczególnej wymowy. Przywołując ją, raz jeszcze dajemy wyraz polskiemu pojmowaniu niepodległości i wolności. Nasza niepodległość nie jest skierowana przeciw innym. Nasza wolność wiąże się z poszukiwaniem dialogu
z każdym i ze wspieraniem prawa ludzi i narodów do decydowania o własnym losie.


Wszystkim uczestnikom dzisiejszego koncertu życzę niezapomnianych wzruszeń.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.