przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 29 listopada 2014

List prezydenta z okazji inauguracji XXI Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

 Organizatorzy i Uczestnicy uroczystej inauguracji

XXI Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
Caritas Kościoła Katolickiego,
Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
i Eleos Polskiego Kościoła Autokefalicznego

 
 

Ekscelencje Księża Biskupi!

Czcigodni Kapłani!
Panie i Panowie!
 

Wrażliwość na potrzeby bliźnich i solidarność z najbardziej potrzebującymi stanowią miarę prawdziwego człowieczeństwa i postawy chrześcijańskiej. Dlatego ogromnie się cieszę, że zainicjowane przeszło 20 lat temu Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wciąż się rozwija, docierając z materialnym i duchowym wsparciem do naszych najmłodszych rodaków.

 

Z wielką satysfakcją przyjąłem wiadomość, że tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Dziecko sercem rodziny”. Jestem głęboko przekonany, że troska o rodzinę jest naszym wspólnym zadaniem. Instytucje państwowe, wspólnoty wyznaniowe, samorządy i organizacje pozarządowe, a także każdy z nas osobiście jest wezwany do roztoczenia opieki nad rodziną, która stanowi fundament życia społecznego. Dziecko jest sercem rodziny, zarówno tej, w której się wychowuje, jak i tej, którą w przyszłości założy. Dlatego jesteśmy w sposób szczególny zobowiązani, by właśnie dzieciom nieść pomoc, gdy tego potrzebują oraz radość i poczucie bezpieczeństwa, na które każde dziecko zasługuje, i o które słusznie może się od nas dopominać.

 

Mamy w naszej historii wzory pięknych postaw i tradycje współdziałania dla dobra wspólnoty. Obchodzone w tym roku 25-lecie wolności przypomina nam, że nie ma wolności bez solidarności z drugim człowiekiem. Nie ma wolności i nie ma dobra, gdy pozostaje się obojętnym na krzywdę innych ludzi. Wiemy, że niedostatek najmocniej dotyka tych, którzy nie mogą jeszcze sami przeciwstawić mu się własną pracą i zaradnością. Stąd też dzieci i młodzież nie mogą pozostawać same w zmaganiach z barierami, które ograniczają właściwy ich wiekowi naturalny, intensywny rozwój. Goszczące na świątecznych stołach w milionach polskich domów bożonarodzeniowe świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, świadczą o tym, że Polacy pamiętają o ewangelicznym obowiązku troski o ubogich i chętnie włączają się w inicjatywy dobroczynne.

 

Jest dla mnie wielką radością, że począwszy od jubileuszowego roku 2000 świąteczna akcja jest współorganizowana przez przedstawicieli Kościołów różnych wyznań. Państwa współpraca w dziele niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, to piękny znak dążenia do ekumenicznej jedności. Jest to również przykład dla nas wszystkich, że żyjąc obok siebie, powinniśmy umieć żyć razem. I że szukając tego, co łączy, budujemy prawdziwą wspólnotę.

 

Z serca życzę Państwu pomyślnego przebiegu XXI Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Niechaj tegoroczna akcja przyniesie piękne owoce, zapalając światła nadziei i radości w oczach dzieci w kraju i poza jego granicami. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.