przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 2 grudnia 2014

List prezydenta z okazji ogólnopolskich obchodów Dnia Kolejarza

Organizatorzy i Uczestnicy

ogólnopolskich obchodów Dnia Kolejarza

w Warszawie
 
 
Szanowni Pracownicy Kolei!
Szanowni Przedstawiciele
firm branży kolejowej!
Panie i Panowie!
 

Dzień Kolejarza jest najważniejszym w roku spotkaniem przedstawicieli całego środowiska i momentem, kiedy przedstawiciele branży mają okazję do podsumowań mijającego okresu. W roku 25-lecia polskiej wolności pamiętamy o roli, jaką w naszej najnowszej historii odegrała kolejarska solidarność. Zarówno ta międzyludzka, jak i związek zawodowy pracowników kolei. Cieszymy się z dotychczasowych osiągnięć, nie zapominając jednocześnie, że kolej to służba, która ma sprostać wyzwaniom nowoczesności i konkurencyjności. Zobacz także: Medale z okazji Święta Kolejarza

 

Sumienne i profesjonalne podejście do realizacji zadań stawianych przed kolejami jest szczególnie istotne z uwagi na strategiczną rolę transportu dla gospodarki i społeczeństwa, a udział w święcie kolejarza wielu wybitnych fachowców jest potwierdzeniem, że transport kolejowy w Polsce jest na drodze dynamicznego rozwoju.

 

W maju tego roku witałem w Pałacu Prezydenckim Parę Królewską z Danii. Powiedziałem wtedy, że skoro po Kopenhadze jeżdżą polskie autobusy, to najwyższa pora na polskie pociągi. Jestem przekonany, że dzięki rodzimej myśli inżynierskiej i kadrze technicznej produkowane w Polsce spalinowe pojazdy trakcyjne i tabor kolejowy będą się pojawiać w najwyżej rozwiniętych ekonomicznie państwach całej Europy.

 

Pragnę przypomnieć, że jedną z pierwszych ustaw, które podpisałem jako Prezydent Rzeczypospolitej, była ustawa pomagająca Polskim Kolejom Państwowym w poprawie płynności finansowej i pozwalająca wkroczyć w nową fazę modernizacji. Ambitne cele, jakie stoją
przed polskimi kolejami w związku z możliwością wykorzystania środków unijnych, mogą zostać zrealizowane dzięki dobrej współpracy całego środowiska, kadry menedżerskiej spółek kolejowych i wszystkich pracowników, przy wsparciu resortu infrastruktury i rozwoju. Wierzę, że skuteczne wykorzystanie tych środków będzie służyło budowaniu i modernizacji linii, łącząc polskie miasta z Europą.

 

Wszystkim polskim kolejarzom pragnę złożyć życzenia sukcesów i satysfakcji z podejmowanych wysiłków, tak ważnych dla Polski i Polaków. Życzę wszelkiej pomyślności oraz radości w Państwa rodzinach. Gratuluję tym z Państwa, którzy będą dzisiaj uhonorowani odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Życzę, by Dzień Kolejarza był okazją do podsumowania cennego dorobku z ostatnich lat i budowania śmiałych planów na przyszłość. Niech patronka polskich kolejarzy Katarzyna Aleksandryjska ma Państwa w swojej opiece.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.