przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 22 grudnia 2014

„Ochrona terenów Stoczni naszym moralnym zobowiązaniem”

Pan
Bogdan Oleszek
Przewodniczący Rady Miasta Gdańska
 
Pan
Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska
 
 
 
Szanowny Panie Przewodniczący!
Szanowny Panie Prezydencie!
 

Tereny Stoczni Gdańskiej pozostają jednym z najbardziej wymownych symboli polskiej drogi do wolności. Są rozpoznawalne na całym świecie, nazywane „bijącym sercem wolnej Polski”. W ubiegłym tygodniu otrzymałem petycję w sprawie uznania ich za Pomnik Historii. Zwracam się z apelem o niezwłoczne podjęcie działań, które to umożliwią.

 

Zachowanie zabytkowych dźwigów, budynków, hal, pozostałych elementów przemysłowego krajobrazu uważam za patriotyczne zobowiązanie, a tworzenie Parku Kulturowego w tym miejscu uznaję za inicjatywę o kardynalnym znaczeniu. Stocznia Gdańska jako pierwszy teren poprzemysłowy objęty tą formą ochrony znów będzie lekcją dla świata.

 

Rozebranie jednej z hal stoczniowych w dniu 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, uważam za dotkliwy przejaw braku szacunku dla historycznego dziedzictwa nowoczesnej Polski. Ubolewam, że doszło do tego w jubileuszowym roku 25-lecia Wolności. To rok nie tylko wspólnego świętowania wolności, ale też wspólnej refleksji  nad jej mądrym zagospodarowaniem. Inwestycje służące kolejnym pokoleniom muszą uszanować historyczny dorobek „Solidarności”.

 
Szanowny Panie Przewodniczący,
Szanowny Panie Prezydencie!
 

Mam świadomość, jak trudne są negocjacje z obecnymi właścicielami tego terenu oraz jak długo trwają konserwatorskie prace ewidencyjne. Dialog między inwestorem a konserwatorem jest zawsze wyzwaniem. Zanim krajobraz postoczniowy uzyska ochronę z mocy prawa, ochrona ta jest naszym moralnym zobowiązaniem. Tu rodziła się współczesna tożsamość Gdańska i suwerennej Polski. Jestem przekonany, że mogę liczyć w tej sprawie
na Państwa zaangażowanie.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Do wiadomości:

 
Pani

Małgorzata Omilanowska

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 
Pan
Dariusz Chmielewski
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.