przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 1 września 2011

List prezydenta do uczestników uroczystości w Wieluniu

Uczestnicy
uroczystości obchodów
72. rocznicy wybuchu II wojny światowej
i Dnia Weterana
w Wieluniu


Mieszkańcy Wielunia!
Panie Burmistrzu! Panie Starosto!
Drodzy Kombatanci!

Pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości upamiętniającej rocznicę wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia przez niemieckie lotnictwo w dniu ataku na Polskę 1 września 1939 roku. Wyrazy szacunku kieruję do kombatantów i świadków bombardowania miasta.

Mijają 72 lata od tragicznych wydarzeń, które położyły się cieniem na historii jednego z najstarszych, liczącego blisko 800 lat, polskich miast. To tutaj spadły pierwsze bomby II wojny światowej. Hitlerowski szwadron Luftwaffe bezlitośnie zbombardował bezbronne, pozbawione jakichkolwiek urządzeń wojskowych miasto.

Wieluń w kategoriach międzynarodowych konwencji był miastem otwartym – nie miał obrony przeciwlotniczej, nie stanowił zaplecza aprowizacyjnego, nie było tu żadnych celów militarnych. Jedynym celem ataku byli bezbronni ludzie, cywile. Jedynymi niszczonymi obiektami – domy, szpitale, świątynie. Najeźdźca zniszczył ponad 70 procent zabudowy Wielunia, życie straciły setki mieszkańców. Żołnierze Wehrmachtu, zajmując miasto 2 września, dopełnili dzieła zniszczenia, podpalając ocalałe budynki i rozstrzeliwując nielicznych Polaków, którzy pozostali w domach. To okrucieństwo sprawiło, że Wieluń nazywany jest często „polską Guernicą”.

Wieluń to pierwsza niemiecka zbrodnia wojenna II wojny światowej. Pierwsza i zarazem zapowiadająca okrucieństwo wszystkich ludobójczych działań, jakich naziści mieli się dopuścić w kolejnych latach wojny. Dokonywane niekiedy próby historycznego relatywizmu, usiłujące wpisać dokonany na miasto atak w dopuszczalne działania militarne, na nic się nie zdadzą. Nic nie usprawiedliwia tego aktu agresji, uderzenia w bezbronnych ludzi i unicestwienia miasta. Wieluń to nie tylko preludium bombardowania Warszawy, Rotterdamu, Coventry – to w pewnym sensie pierwszy akt ogromnego zła owej wojny, która wstrząsnąć miała Polską, Europą i światem.

Dziś, w 72 lata po tamtych dramatycznych wydarzeniach, mamy to wielkie szczęście, że ów mroczny czas wspominać możemy w warunkach pokoju. Współczesna Europa, wówczas podzielona straszliwym konfliktem, buduje swoją przyszłość na pojednaniu i współpracy. Podniosła się z gruzów, zrzuciła z siebie jarzmo totalitarnych systemów, przezwyciężyła dawne podziały. Dokonuje się wciąż wielkie dzieło pojednania, które pomogło państwom i narodom przezwyciężyć wrogość i urazy. Ale to wszystko nie znaczy, że możemy zapomnieć o losach Wielunia, o przyczynach i konsekwencjach II wojny światowej. Musimy traktować je jako niegasnącą przestrogę, także w warunkach pokoju i dobrobytu. W mieście takim, jak Wieluń, wezwanie: „Nigdy więcej wojny!” rozbrzmiewać musi z wyjątkową siłą. I rozbrzmiewa – już od kilku lat odbywają się tutaj międzynarodowe konferencje i spotkania młodzieży, których celem jest burzenie murów uprzedzeń i nieufności między narodami. Spotkaniom tym przyświeca hasło: „Wieluń – miastem pokoju i pojednania”.
Zobacz także: Prezydent: Chylę czoła przed tymi, którzy walczyli o wolność Polski i polski Śląsk "Bezpieczeństwo zależy też od woli narodu do walki" "Tu rozpoczął się najstraszliwszy kataklizm nowożytnej Europy" List prezydenta do uczestników uroczystości w Tczewie
Dziękuję organizatorom uroczystości, lokalnym władzom, mieszkańcom Wielunia za wytrwałe pielęgnowanie pamięci historycznej. Dziękuję wszystkim uczestnikom obchodów, że co roku gromadzą się Państwo, by upamiętnić ofiary tego zbrodniczego ataku i wszystkich ofiar II wojny światowej. Oddajemy dziś hołd poległym 1 września i podczas całej wojny, głęboko wierząc, że przyszłość, którą budujemy wspólnie z narodami Europy, wolna będzie od nienawiści, konfrontacji i wojen.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.