przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 4 lutego 2015

"Ks. Witold Andrzejewski był duchowym przewodnikiem"

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych
śp. Księdza Prałata Witolda Andrzejewskiego

 

 

 

 

 

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Księdza Prałata Witolda Andrzejewskiego. Odszedł wspaniały kapłan i gorący patriota, dobry pasterz „Solidarności”, Ruchu Młodej Polski i innych organizacji opozycyjnych ziemi lubuskiej.

 

Ksiądz Witold Andrzejewski był prawdziwym duchowym przewodnikiem gorzowskich robotników i studentów. Podtrzymywał wolę oporu i nadzieję na zmiany polityczne w kraju. Uczył, jak po chrześcijańsku sprzeciwiać się złu, przemocy, zniewoleniu. Własną postawą dawał przykład odwagi i niezłomności, stając się celem szykan władz komunistycznych, zaś wzorem dla wielu ludzi podziemia. Pamiętamy zwłaszcza list krytykujący wprowadzenie stanu wojennego, który odczytał z ambony katedralnej 13 grudnia 1981 roku, a także protest gorzowskich proboszczów po pacyfikacji miejscowych Zakładów Mechanicznych, którego był sygnatariuszem. Nie sposób też zapomnieć Jego patriotycznych kazań podczas mszy świętych za Ojczyznę, które odprawiał aż do przełomu 1989 roku.

 

Również w wolnej Polsce starał się ze wszystkich sił służyć Bogu i rodakom. Obdarzony zaszczytnymi tytułami kanonika honorowego kapituły katedralnej i Honorowego Obywatela Miasta, wywarł znaczący wpływ na kształt duchowy całego regionu. Jestem przekonany, że śp. Ksiądz Prałat Witold Andrzejewski pozostanie na zawsze we wdzięcznej pamięci mieszkańców Gorzowa jako kapłan bez reszty oddany sprawie wolności naszego narodu i godności każdego człowieka.

 

W uznaniu wybitnych zasług w kształtowaniu moralnych i patriotycznych postaw, za osiągnięcia w działalności społecznej i wychowaniu młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich podjąłem decyzję o odznaczeniu śp. Księdza Prałata Witolda Andrzejewskiego pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!
 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.