przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 7 lutego 2015

List z okazji uroczystości pogrzebowych kpt. Zygmunta Kultysa

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Kapitana Zygmunta Kultysa „Lisa”

 

 

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Kapitana Zygmunta Kultysa. Żegnamy dzisiaj niezłomnego żołnierza Rzeczypospolitej i gorącego patriotę, który całym swoim życiem pragnął służyć narodowi i Ojczyźnie. Zmarły był ostatnim podkomendnym majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, legendarnego dowódcy konspiracji zbrojnej na Lubelszczyźnie. Kapral, a następnie plutonowy „Lis” uczestniczył w najważniejszych potyczkach oddziałów partyzanckich 15 Pułku Piechoty „Wilki” Armii Krajowej, potem zaś Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – aż do ujawnienia się zgrupowania w 1947 roku.

 

Kapitana Zygmunta Kultysa miałem okazję spotkać podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rykach w 2013 roku. Łączyła nas przyjaźń z innym żołnierzem „Orlika”, śp. Jerzym Ślaskim. Znajdował się on wśród jeńców obozu NKWD w Skrobowie, wyzwolonych dzięki akcji, w której brał udział Zygmunt Kultys. Po przełomie 1989 roku wszyscy trzej podjęliśmy pracę na rzecz przywrócenia tradycji Wojsku Polskiemu i należytego upamiętnienia bohaterów, którzy pod rządami komunistycznymi skazani byli na zapomnienie. Zaangażowanie dawnych członków podziemia w budowanie wolnej Polski wspólnie z o pokolenie młodszymi ludźmi „Solidarności” było symbolicznym aktem historycznej ciągłości między II a III Rzecząpospolitą. Poczytuję sobie za zaszczyt, iż mogłem razem z nimi uczestniczyć w tym niezwykle ważnym dziele.

 

Za swoje zasługi bojowe, a także późniejszą działalność społeczną Kapitan Zygmunt Kultys był uhonorowany Orderem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i innymi wysokimi odznaczeniami wojskowymi i państwowymi.

 

Żegnając Go dzisiaj po raz ostatni, pochylam czoło w hołdzie dla Jego męstwa, odwagi i godności. Rodzinie zmarłego, Jego przyjaciołom i całemu środowisku kombatanckiemu składam wyrazy szczerego współczucia.

 

Cześć Jego pamięci!


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski

 

List odczytał przedstawiciel KPRP Waldemar Strzałkowski, który złożył także wieniec w imieniu Prezydenta RP.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.