przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 1 września 2011

List prezydenta do uczestników uroczystości w Tczewie

Uczestnicy i Organizatorzy uroczystości
z okazji 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Kałdowo – Szymankowo – Tczew

 

 

Szanowni Kombatanci!
Szanowni Państwo!

W szczególnym dla Polaków dniu, 1 września, łączę się myślami z Państwem, zgromadzonymi na uroczystościach w Kałdowie, Szymankowie i Tczewie. To tutaj doszło do jednych z pierwszych zmagań w wojnie, która okazała się największym i najkrwawszym w historii konfliktem zbrojnym. To tutaj polscy żołnierze, kolejarze i celnicy stawili zacięty opór niemieckim agresorom. Skłaniamy głowy przed patriotyzmem i poświęceniem tych, którzy w godzinie najcięższej próby zaświadczyli o swej wierności Rzeczypospolitej.

Wczesnym świtem 1 września 1939 roku samoloty Luftwaffe uderzyły nie tylko na obiekty wojskowe Tczewa, ale także na inne obszary miasta, powodując liczne ofiary wśród ludności cywilnej. Nalot nie zgasił ducha obrońców. Czujność i zdecydowana postawa polskich kolejarzy ze stacji w Szymankowie i celników z posterunku w Kałdowie sprawiły, że nie udał się również podstęp, przy pomocy którego hitlerowcy chcieli zdobyć tutejsze mosty na Wiśle. W odwecie hitlerowcy wymordowali jeszcze tego samego dnia polskich kolejarzy i celników oraz ich rodziny. Ta okrutna zbrodnia wojenna była zapowiedzią całego ogromu nazistowskiego ludobójstwa podczas drugiej wojny światowej.
Zobacz także: Prezydent: Chylę czoła przed tymi, którzy walczyli o wolność Polski i polski Śląsk "Bezpieczeństwo zależy też od woli narodu do walki" "Tu rozpoczął się najstraszliwszy kataklizm nowożytnej Europy" List prezydenta do uczestników uroczystości w Wieluniu
Składamy dzisiaj hołd bohaterskim obrońcom naszej niepodległości. Oddajemy cześć tym, którzy tu, w okolicach Tczewa, w pierwszych godzinach wojennej grozy walczyli i ginęli w służbie Rzeczypospolitej. Oddajemy cześć wszystkim uczestnikom zmagań o wolność naszej Ojczyzny i wszystkim ofiarom wojny.

Pragnę serdecznie podziękować przedstawicielom władz samorządowych, środowiskom kolejarskim i służbom celnym oraz mieszkańcom Tczewa, Szymankowa i Kałdowa za pielęgnowanie pamięci o dramatycznych i chlubnych momentach naszej historii. Dziękuję organizatorom i wszystkim uczestnikom dzisiejszych uroczystości. W 72 lata od tamtych tragicznych wydarzeń – w Polsce niepodległej, wolnej i bezpiecznej; w jednoczącej się Europie, której tak ważnym filarem jest pojednanie i współpraca – ciągle musimy pamiętać i ostrzegać przed koszmarami przeszłości, aby już nigdy więcej nie powtórzyły się w dziejach naszego narodu, kontynentu i całej ludzkości. Także i to, w zadumie i modlitwie, chcemy wypowiedzieć w miejscach polskiej martyrologii. Pochylamy głowę przed tymi, którzy zginęli za naszą wolność. Cześć Ich pamięci!


Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.