przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 27 lutego 2015

Prezydent: Samorządność jest fundamentem demokracji

Uczestnicy
Gali wręczenia nagrody Super Samorząd 2014

 

Szanowni Państwo!
 

Samorządność jest fundamentem demokracji. Chciałbym, aby rok 25-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce był czasem podsumowań dorobku lokalnych społeczności, ale i podejmowania działań na rzecz zwiększenia obywatelskiej aktywności w ramach samorządów i poprzez samorządy.
 

W tym roku nagroda Super Samorząd została przyznana za najciekawsze działania ułatwiające mieszkańcom świadomy udział w wyborach samorządowych. Dzięki nim w całej Polsce mieszkańcy pytali kandydatów o ich programy, uczestniczyli w debatach przedwyborczych, podsumowywali działania samorządu gminnego w poprzedniej kadencji i wspólnie zastanawiali się, co powinno się w nim zmienić w kolejnych czterech latach.
 

Wybory samorządowe to temat wyjątkowy, z uwagi na wydarzenia, które miały miejsce w listopadzie 2014 roku. Jestem przekonany, że konieczne jest znowelizowanie w kilku istotnych punktach ustawy Kodeks wyborczy, dlatego skierowałem do Sejmu projekt ustawy, który w moim przekonaniu wypełni lukę w obecnie obowiązującym systemie. Mam nadzieję, że wybory parlamentarne jesienią bieżącego roku będą mogły się odbyć z uwzględnieniem nowych ram prawnych.
 

Wysoka frekwencja wyborcza służy polskiej demokracji, służy samorządności, służy Polsce. Słusznie zauważał Alexis de Tocqueville, że siłą demokracji nie są instytucje, ale zaangażowani obywatele. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do umacniania demokracji w Polsce.

 

Serdecznie gratuluję tegorocznym Wyróżnionym i Laureatom. Życzę Państwu kolejnych sukcesów!
 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.