przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 15 marca 2015

List na obchodach 34. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

Organizatorzy i Uczestnicy obchodów

34. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

w klasztorze Redemptorystów w Tuchowie

 

Szanowni Państwo,

Szanowni Sygnatariusze porozumień rzeszowsko-ustrzyckich,

Drodzy Uczestnicy i Goście uroczystości!

 

Polska wolność jest efektem obywatelskiego zaangażowania Polaków. Jednym z ważnych kroków na drodze do niej był strajk chłopski z 1981 roku. Dlatego dzisiaj, kiedy obchodzimy Rok Samorządności, pamiętamy o wydarzeniach, które prowadziły do odrodzenia demokratycznej i suwerennej Rzeczypospolitej. Podkreślamy też znaczenie przemian na wsi w procesie modernizacji kraju.

 

Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie, zawarte dzięki nieugiętej postawie strajkujących, stanowiły wielki sukces polskiej wsi i polskich rolników, którzy mogli wówczas zalegalizować swoją „Solidarność”. Z perspektywy czasu coraz lepiej też widzimy, jak bardzo ważną, historyczną rolę odegrały. Były one nie tylko, jak wówczas mówiono, „Konstytucją Polskiej Wsi”. Były początkiem zwycięskiej walki polskich rolników o równouprawnienie własnościowe i socjalne, swobody obywatelskie i religijne, których – wbrew propagandowym hasłom – władze komunistyczne im odmawiały. Realizację postulatów przyniósł przełom 1989 roku.

 

Pragnę wyrazić moje uznanie i z serca podziękować wszystkim organizatorom obchodów kolejnych rocznic strajku i porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Dziękuję ich uczestnikom i świadkom za upór i determinację w zmaganiach o dobro wspólne. Dołączam wyrazy szacunku dla osób i instytucji, które podejmują działania na rzecz upowszechnienia wiedzy o tamtych wydarzeniach wśród następnych pokoleń. Jestem przekonany, że powinny one być istotnym punktem odniesienia w kształtowaniu tożsamości i świadomości historycznej polskich rolników i nas wszystkich. Demokratyczny wymiar +zwycięstwa sprzed 34 lat jest powodem dumy i inspiracją do pracy dla wolnej Ojczyzny.

 
Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.