przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 września 2011

List prezydenta na uroczystościach w Miednoje

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 11. rocznicy
oddania i poświęcenia
Polskiego Cmentarza Wojennego
w Miednoje


Szanowni Państwo!
Szanowni Funkcjonariusze Policji
oraz
Przedstawiciele Stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 roku”!
Czcigodni Kapłani!

Serdecznie pozdrawiam uczestników uroczystości upamiętniających policjantów Drugiej Rzeczypospolitej zamordowanych w 1940 roku przez NKWD. Wyrazy szacunku i solidarności kieruję do rodzin ofiar, reprezentantów służb i formacji, w których służyli zamordowani, do księży kapelanów, a także przedstawicieli Stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 roku”.

Spotykają się Państwo w 11. rocznicę poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Spoczywa tu ponad 6300 ofiar, funkcjonariuszy polskiej Policji Państwowej, Służby Więziennej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, więzionych w obozie w Ostaszkowie i zamordowanych w Twerze. Dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla przedstawicieli Rodzin Policyjnych i Federacji Rodzin Katyńskich, dzień otwarcia tego cmentarza oznaczał tryumf prawdy o sowieckiej zbrodni, dokonanej na ludziach niewinnych i bezbronnych. Bo przecież do Zbrodni Katyńskiej dołączyło po II wojnie światowej innego jeszcze rodzaju zbrodnicze działanie: próba zabicia prawdy. Ofiary miały zostać zapomniane, i w ZSRR, i w samej Polsce. Jednak ten plan zadania im „drugiej śmierci” nie powiódł się. Do heroicznej walki o prawdę – pomimo szykan i represji – stanęły rodziny zamordowanych i wielu odważnych ludzi. To przede wszystkim Państwa uporowi i odwadze zawdzięczamy, że spoczywający w Miednoje synowie Rzeczypospolitej mają dziś godne miejsce pochówku, a my możemy oddać im cześć.

Po uderzeniu Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą 17 września 1939 roku oficerowie, profesorowie, urzędnicy, nauczyciele i duchowni – elita, która budowała i na której wspierało się niepodległe państwo polskie – znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Tu, w Miednoje, wspominamy bohaterskich polskich policjantów. Tych, którzy podczas pokoju bronili bezpieczeństwa i praworządności, i w godzinie próby oddali życie za Ojczyznę. Współczesna polska policja może być dumna, że kontynuuje tradycje pochowanych tutaj patriotów. Bo choć działa w zupełnie innych okolicznościach, to szacunek wobec własnego państwa, poczucie odpowiedzialności za spokój społeczny, odwaga – te wartości i postawy, którym spoczywający w Miednoje policjanci pozostali wierni aż do końca – zachowują ważność także obecnie.

Nasze myśli obejmują dziś wszystkie pochowane tu, niewinne ofiary. Pragniemy uczcić ich pamięć w sposób najbardziej uroczysty, należny najlepszym, najwierniejszym synom Rzeczypospolitej. Ich ofiara nie była daremna, a pamięć o niej współtworzy tożsamość odrodzonej suwerennej Ojczyzny. Cześć ich pamięci!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.