przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 17 marca 2015

List prezydenta z okazji uroczystości odsłonięcia popiersia prezydenta Gabriela Narutowicza

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości odsłonięcia

popiersia prezydenta Gabriela Narutowicza

w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej

 
 

Gabriel Narutowicz, wybitny uczony i pierwszy prezydent odrodzonej Rzeczypospolitej, to postać, którą powinniśmy trwale zachowywać w naszej narodowej pamięci. Nie tylko z myślą o doświadczeniach historii, ale i o wyzwaniach przyszłości. Gabriel Narutowicz pozostaje dla nas wzorem nowocześnie pojmowanego patriotyzmu. Dlatego z wielką satysfakcją odbieram dzisiejszą uroczystość w Politechnice Warszawskiej. W 150. rocznicę urodzin tego męża stanu
i znakomitego przedstawiciela polskiej myśli technicznej upamiętnione zostają jego zasługi.

 

Gabriel Narutowicz to człowiek przez całe życie oddany Polsce. Przejęty ideą polskiej wolności, suwerenności i silnego bytu państwowego. Człowiek, który osiągnął sukces naukowy i zawodowy na europejską skalę. Ale też i bez wahania porzucił karierę wybitnego uczonego i inżyniera hydrotechnika, otoczonego szacunkiem i uznaniem w nobliwym Zurychu, by służyć odrodzonej Ojczyźnie – jako świetny minister robót publicznych i minister spraw zagranicznych.

 

Jego marzeniem była Polska nowoczesna, silna i praworządna. Polska, w której jest miejsce dla wszystkich obywateli, a ponad podziałami, w tyglu nawet ostrych, lecz merytorycznych sporów, udaje się kształtować dobro wspólne. Do dzisiaj z bólem wspominamy, jak prezydentowi Gabrielowi Narutowiczowi odpłacono za te marzenia i starania. Wzbudzona wtedy
kampania nienawiści, której skutkiem były śmiertelne strzały oddane w Zachęcie, wciąż pozostaje dla nas obywatelskim ostrzeżeniem. Tragiczna śmierć prezydenta Narutowicza winna nas jeszcze bardziej utwierdzać w przekonaniu o bardzo istotnej także dzisiaj potrzebie działania na rzecz zgody, obywatelskiej mądrości i modernizacyjnego zaangażowania.

 

Składam wyrazy uznania inicjatorom dzisiejszej uroczystości. Życzę, aby w stulecie Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej Państwa uczelnia, pod duchowym patronatem Gabriela Narutowicza, zmierzała ku kolejnym osiągnięciom. Życzę satysfakcji w publicznej służbie na rzecz polskiej nauki i gospodarki, połączonej z osobistym rozwojem i spełnieniem.

 

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.