przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 3 września 2011

List prezydenta na koncercie z okazji Dnia Weterana w Gdańsku

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystego koncertu
z okazji Dnia Weterana
w GdańskuCzcigodni Kombatanci!
Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam uczestników uroczystego koncertu z okazji Dnia Weterana w Gdańsku. Ciepłe słowa kieruję do wszystkich, szczególnie zaś do kombatantów II wojny światowej.

Dzień Weterana obchodzony jest 1 września, w rocznicę hitlerowskiego ataku na Polskę, od którego rozpoczęła się najstraszniejsza w dziejach ludzkości wojna. 17 września od wschodu uderzyła na nasz kraj Armia Czerwona. Od tej pory zmagania toczyły się na dwóch frontach. Po zakończeniu kampanii wrześniowej stworzyliśmy największe w okupowanej Europie podziemne państwo i armię. Walczyliśmy na wszystkich frontach II wojny światowej.

Warto dziś przypominać z całą mocą, że w tamtej wojnie od początku staliśmy po właściwej stronie. Walczyliśmy przeciwko totalitaryzmowi – nazistowskiemu i komunistycznemu. Broniliśmy prawa do wolności i suwerenności, do poszanowania ludzkiej godności. Nasi kombatanci mogą słusznie uważać się nie tylko za polskich patriotów, ale także za bohaterów Europy. Tej Europy, która na swoich sztandarach wypisała prawa człowieka i prawa narodów, zasady demokracji i tolerancji. Mieli Państwo odwagę stanąć po stronie wartości. Dowiedli Państwo wierności Ojczyźnie. Jako Prezydent Rzeczypospolitej pragnę wyrazić Państwu wdzięczność i najwyższy szacunek.

Zmagania o wolną Polskę nie zakończyły się w 1945 roku. Wielu bohaterów wojny kontynuowało walkę w powojennej opozycji niepodległościowej. Wielu spotkały represje i prześladowania ze strony komunistycznych władz. Opór wobec narzuconego systemu wymagał odwagi i także wiązał się z ofiarami. Ale bez tego oporu nie byłoby kolejnych polskich zrywów. Państwa bohaterskie, jakże różnorodne losy pokazują, że sposobów służenia Polsce jest wiele. Państwa przykład uświadamia nam, że wartości nie wystarczy głosić. Trzeba być także gotowym stanąć w ich obronie. Tutaj, w Gdańsku, miejscu rozpoczęcia II wojny światowej i miejscu narodzin „Solidarności” Państwa obecność, jako świadków i współtwórców naszej historii, jest szczególnie ważna i wymowna.

Dziękuję raz jeszcze organizatorom dzisiejszego koncertu. Jako Prezydent i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej wyrażam najwyższą cześć wszystkim kombatantom i weteranom. Życzę Państwu wiele zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech satysfakcja z godnie przeżytych lat i służby Ojczyźnie towarzyszy Państwu we wszystkich zamiarach i działaniach.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.