przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 11 kwietnia 2015

List prezydenta z okazji obchodów 105-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy

Nauczyciele, Pracownicy, Uczniowie oraz Goście

obchodów 105-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

im. Franciszka Siemiradzkiego

w Bydgoszczy
 
 

Nasz kraj potrzebuje ugruntowanej wiedzy technicznej i nowoczesnych technicznych umiejętności. Dobrze wykształceni technicy stanowią dla Polski kapitał, niezbędny do jej dalszej modernizacji i do mierzenia się z wyzwaniami XXI wieku. Dlatego przygotowywanie profesjonalnych kadr technicznych to cenna, godna szacunku i uznania działalność.

 

Warto przypomnieć te prawdy w dniu uroczystych obchodów jubileuszu 105-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych numer 1 w Bydgoszczy. Jubileusz szkoły stwarza znakomitą okazję, by spojrzeć na jej bogatą historię, sięgającą początków XX wieku.
W okresie międzywojennym Państwa placówka, działająca pod nazwą Państwowej Szkoły Przemysłowej, słynęła na cały kraj z utrzymanej na najwyższym poziomie dydaktyki i ze znakomitego wyposażenia. Już wtedy jej mury opuszczali absolwenci odgrywający potem ważną rolę w rozwoju Bydgoszczy i całego regionu. Mimo zmian profilu i nazwy, powojenny „Mechanik” kontynuował tradycję przedwojennej „Przemysłówki”, utrzymując wysoki poziom nauczania, kształcąc specjalistów i wychowując lokalne elity.


Również dziś, w wolnej Polsce, pozostają Państwo godnymi spadkobiercami tego ponadstuletniego dorobku. Wielka w tym zasługa grona pedagogicznego Szkoły, które każdego dnia wkłada serce i ciężką pracę w kształcenie kolejnych pokoleń techników. To dzięki Państwu wysokie standardy nauczania ustanowione przez twórców i dyrektorów
tej Szkoły – ludzi pokroju Franciszka Siemiradzkiego – nadal są jej znakiem rozpoznawczym, przyciągającym do niej wciąż nowych uczniów.

 

W tym uroczystym dniu pragnę skierować kilka słów także do szkolnej młodzieży. Dzisiejszy jubileusz to również Wasze święto. Jesteście częścią tworzonej przez dziesiątki lat wspólnoty uczniów i wychowanków Szkoły. To powód do dumy, ale i zobowiązanie. Kwalifikacje, jakie stąd wyniesiecie, umożliwią Wam realizację życiowych celów i ambicji. Wasze umiejętności będą też jednak ogromnym atutem dla Bydgoszczy, dla całego kraju. Liczymy na Wasze kompetencje, na wolę ich dalszego rozwijania i na Wasz zapał do pracy. Głęboko wierzę, że Wasze sukcesy będą wzmacniać Polskę jutra.

 

Jeden z koryfeuszy polskiego Oświecenia, Stanisław Staszic, pisał: Umiejętności dopotąd są jeszcze próżnym wynalazkiem (…), dopokąd nie są zastosowane do użytku narodów. Kształcąc informatyków, mechaników czy mechatroników, pedagodzy bydgoskiej placówki dostarczają Polsce kadr, które zapewnią jej cywilizacyjny rozwój. Serdecznie Państwu za to dziękuję!

 

Całej szkolnej wspólnocie – nauczycielom, pracownikom, uczniom i ich rodzicom – życzę, by Szkoła utrzymywała najwyższy poziom i pozostawała wizytówką współczesnej Bydgoszczy.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.