przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 18 kwietnia 2015

List z okazji 25-lecia Gimnazjum i Liceum im. Marion Dönhoff

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości 25-lecia Gimnazjum i Liceum

im. Marion Dönhoff

w Mikołajkach

 

 

Pojednanie między narodami to proces, który nie może się rozpocząć bez orędowników pokoju. Ludzi poszukujących tego, co wspólne. To oni urzeczywistniają ideę pojednania. To oni nadają jej konkretną treść przez swoją refleksję i działania, ale przede wszystkim przez dialog. Pojednanie polsko-niemieckie było możliwe dzięki odważnym ludziom po obu stronach Odry, którzy postanowili odbudować zaufanie między naszymi narodami pomimo tragedii II wojny światowej.

 

Do grona tych ludzi należała również hrabina Marion Dönhoff. Jej wkład w uznanie przez Niemcy powojennych granic oraz w rozwój relacji polsko-niemieckich trudny jest do przecenienia. Marion Dönhoff od dwóch dekad patronuje społecznemu Gimnazjum i Liceum w Mikołajkach, szkoły obchodzącej dziś ćwierćwiecze istnienia. Serdecznie gratuluję Państwu tego wspaniałego jubileuszu! Mieli Państwo to rzadkie szczęście, że patronka Waszej szkoły mogła Was wspierać jeszcze za swojego życia. Chętnie odwiedzała szkołę, cieszyła się, widząc młodych, pełnych nadziei ludzi, otwartych na świat i inne narody. To właśnie tu, w Mikołajkach, Marion Dönhoff skierowała do uczniów słowa, które warto dziś przypomnieć: Nie myślcie tylko o własnym życiu, bo każdy z nas jest współodpowiedzialny za całość. Społeczeństwo nie może być lepsze niż suma jego obywateli.

 

Gimnazjum i Liceum w Mikołajkach stało się szkołą, której szczególną misją jest kształtowanie u swoich wychowanków postaw dialogu i współpracy, gotowości współdziałania z innymi ludźmi i narodami. Państwa jubileusz zbiega się z tegorocznymi obchodami 50. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Odegrało ono ważną rolę na drodze polsko-niemieckiego pojednania. Zawarte tam słowa udzielamy wybaczenia i prosimy o nie pozostają symbolem tego pojednania, które dziś jest faktem, ale którego nie powinniśmy nigdy uznać za dzieło zakończone. Trzeba je bowiem wypełniać nowymi formami współpracy i dialogu.

 

To także Wasze zadanie – młodych Polaków chcących wraz z innymi narodami tworzyć wspólną Europę, bez lęku otwierającą się na świat i na wyzwania XXI wieku.

 

Dzisiejszy jubileusz jest świętem całej szkolnej społeczności: nauczycieli, pracowników szkoły, jej uczniów, absolwentów i rodziców. Wszyscy Państwo przyczyniają się na co dzień do sukcesów tej placówki, do tworzenia wyjątkowej atmosfery, jaka ją przepełnia. Patronka szkoły powiedziała kiedyś, że człowieka kształtują zadania, które musi wykonać i ludzie, z którymi przyszło mu żyć. Państwo zdołali przez te 25 lat zbudować prawdziwą wspólnotę, nie tylko skupioną wokół zadań, ale też spojoną więzami solidarności i przyjaźni. Głęboko wierzę, że młodzi ludzie ukształtowani w tej szkole wnosić będą w polskie życie publiczne otwartość, tolerancję i gotowość do dialogu.


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski

 

List odczytał Doradca Prezydenta RP Krzysztof Król.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.