przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 25 kwietnia 2015

List prezydenta do uczestników i organizatorów „Święta Mistrza”

Uczestnicy i Organizatorzy
„Święta Mistrza”
– święta polskiego i mazowieckiego
środowiska rzemieślniczego


Szanowny Panie Prezesie!
Szanowni Państwo!

Rzemiosło to piękna karta polskiej historii i nadal ważna część polskiej gospodarki. Cieszę się, że w Warszawie i na Mazowszu kultywowane są chlubne tradycje rzemieślnicze. Składają się one na tożsamość naszej stolicy oraz całego regionu, a jednocześnie korespondują z kluczowymi wyzwaniami przyszłości.

Nie sposób opisać dziejów rozwoju Warszawy i Mazowsza bez podkreślenia roli, jaką przez stulecia odgrywało tu środowisko rzemieślników i kupców. To oni w dużej mierze nadali miastu i ziemi mazowieckiej impet ekonomiczny, zasłużyli się patriotycznym i obywatelskim zaangażowaniem, odznaczyli społeczną energią i odpowiedzialnością. Znakomicie symbolizuje to wspaniała postać Jana Kilińskiego – mistrza szewskiego i patrycjusza Rady Miasta Warszawy, bohaterskiego pułkownika powstania kościuszkowskiego. Kiedy spotykają się Państwo przed jego pomnikiem, składają Państwo deklarację wartości, które także dzisiaj, w realiach XXI wieku, pragną Państwo pielęgnować i rozwijać.

Rzemiosło zawsze oznaczało i oznacza mistrzowski kunszt, kompetencje i rzetelność. Oznacza determinację i wyobraźnię, aby zabiegać o wysoką jakość produktów i usług. Oznacza także bliskie relacje mistrz – czeladnik – uczeń, przekazywanie ważnych społecznie wartości, budowanie wspólnoty pokoleń wokół spraw, od których zależy dostatni byt jednostek, rodzin i narodów. Niezwykle doceniam fakt, że wiele firm rzemieślniczych to tradycyjnie firmy rodzinne, gdzie duch przedsiębiorczości i sztuka gospodarowania to przepis na udane, spełnione życie. W kontekście wyzwań modernizacji – wśród których tak ważne miejsce zajmuje innowacyjność czy kapitał społeczny – pokazują Państwo, że rzemiosło nie tylko nie jest anachronizmem, ale przede wszystkim źródłem cennych impulsów rozwojowych. Wierzę również, że charakterystyczny dla członków Izby duch przedsiębiorczości będzie inspiracją dla innowacyjnego działania w ramach Państwa przedsiębiorstw, stanowiących fundament rozwoju polskiej gospodarki.

Życzę całemu Państwa środowisku, wszystkim członkom Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, by te idee nadal inspirowały i były stałym zaczynem Państwa sukcesów. Gratuluję pięknych osiągnięć, które składają się na pomyślność Warszawy, Mazowsza oraz całej naszej Ojczyzny. Mają Państwo słuszne powody, by przeżywać swoje święto z prawdziwą dumą i radością.

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.