przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 2 maja 2015

List Prezydenta RP na obchodach 100-lecia Bitwy Gorlickiej

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 100-lecia Bitwy Gorlickiej
Cmentarz Wojenny w Łużnej – Pustkach


Czcigodni Kombatanci!
Szanowni Przedstawiciele Rządu i Parlamentu RP,
Władz Administracyjnych i Samorządowych!
Wielebni Kapłani!
Żołnierze i Oficerowie!
Szanowni Państwo!

 

Obchody stulecia I wojny światowej to okazja do wspólnego, europejskiego namysłu nad cierpieniem milionów ludzi wywołanym polityką imperialnych ambicji i siłowej konfrontacji. To czas refleksji nad drogami prowadzącymi do dialogu i pokoju, do rozwijania międzynarodowego ładu w oparciu o poszanowanie praw narodów i jednostek.

 

Pod Gorlicami, przed stu laty stoczono jedną z największych bitew I wojny światowej. W zmaganiach na przedpolach miasta poległy lub odniosły rany dziesiątki tysięcy żołnierzy wielu narodowości, w tym także Polaków walczących w szeregach armii zaborców. Żołnierze polskiej narodowości, wchodzący w skład 12 Krakowskiej Dywizji Piechoty, szczególnie zaciekły bój toczyli o Wzgórze Pustki w Łużnej. Ich groby na miejscowym cmentarzu, na którym zgromadzili się dziś Państwo, by oddać honory poległym, to także część polskiej historii.

 

Warto w dniu uroczystych obchodów przypomnieć, że „wielka wojna”, której stulecie wspominamy w tym roku, była w naszych dziejach wydarzeniem tyleż przełomowym, co dramatycznym. Pamiętamy przecież, że konfliktu pomiędzy zaborcami wyczekiwały całe pokolenia polskich patriotów, bo tylko taki konflikt otwierał szansę na odbudowanie suwerenności Rzeczypospolitej. Szansę, którą nasi przodkowie potrafili wykorzystać najlepiej, jak było można. Ale nie zapominamy też o tragizmie sytuacji, w której synowie jednej Ojczyzny znaleźli się po dwóch stronach frontu, zmuszeni stawać przeciw sobie w bratobójczej walce. Oddajemy się dziś głębokiej zadumie nad ofiarą, jaką ludzie ci złożyli na polach bitewnych I wojny światowej.

 

Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania dzisiejszych obchodów upamiętniających Bitwę Gorlicką. To niezwykle cenne, że uroczystości te mają międzynarodowy charakter, a towarzyszy im ekumeniczna modlitwa. Bo przecież ci, którzy stawali naprzeciw siebie w dniach I wojny światowej, spoczywają teraz na jednym cmentarzu i na równi zasługują na nasze wspomnienie. Ich los przypomina nam
o dramatyzmie europejskiej historii i o okrucieństwie wojny.

 

Dziś, kiedy od tamtych wydarzeń mija już stulecie, powinniśmy razem, w akcie wspólnej, europejskiej refleksji podjąć namysł nad tym, co możemy uczynić, by kultura dialogu i współdziałania okazywała się silniejsza od sporów i nieporozumień. Jak budować świat, w którym narody respektują nawzajem swoje prawa i gotowe są współdziałać w kształtowaniu bezpiecznej, godnej przyszłości.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.