Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 9 maja 2015

List prezydenta do uczestników i organizatorów XVII Pikniku Europejskiego w Płocku

Uczestnicy i Organizatorzy

XVII Pikniku Europejskiego

w Płocku

 
 
 

Szanowny Panie Prezydencie!

Szanowni Państwo!
 

Piknik Europejski ukazuje jak pozytywną energię niesie w sobie idea zjednoczonej Europy. Jestem pod wrażeniem Państwa zaangażowania w działania na rzecz wspólnego dzielenia się pomysłami i optymizmem. Ten piknik ma szczególną symbolikę w mieście Tadeusza Mazowieckiego, który „powrót do Europy” traktował jako zadanie dla całej Polski i potrafił budować wspólnotę wokół jego urzeczywistniania.

 

Płocki most „Solidarności” uważam za jeden z pomników polskiego sukcesu. Sukcesu naszej samorządności, której 25-lecie w tym roku obchodzimy. Jego nazwa przypomina nam także o fundamencie naszej drogi ku demokracji. Przekazanie ćwierć wieku temu lokalnym wspólnotom możliwości decydowania o sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą, przyczyniło się do dobrych przemian w całym kraju. Przywrócona samorządność wyzwoliła ludzką kreatywność i przedsiębiorczość. Stała się ona potężnym impulsem modernizacyjnym i ma wpływ na podnoszenie jakości życia Polaków. To jedno z największych osiągnięć polskiej transformacji.

 

Cieszę się, że świętują dziś Państwo osiągnięcia Płocka, Polski i europejskiej integracji  w radosnej atmosferze, inspirując się nawzajem doświadczeniami i dobrymi pomysłami. Są tu dziś razem z mieszkańcami Płocka przedstawicielezaprzyjaźnionych miast: ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Mołdawii. Serdecznie Państwa witam na polskiej ziemi. Jubileusz 25-letnich relacji płocczan z Fort Wayne oraz 15-lecie współdziałania z Auxerre i Bielcami pokazuje, że Płock jest miastem otwartym na świat, gotowym do nawiązywania ciekawych kontaktów i atrakcyjnym dla zagranicznych  partnerów. Gratuluję Państwu pięknych efektów współpracy, które prezentuje wystawa na płockim Starym Rynku.

 

Życzę kolejnych osiągnięć i pomyślności dla wszystkich mieszkańców Płocka.

 
Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu