przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 17 maja 2015

List prezydenta podczas Zjazdu Cichociemnych i Ich Rodzin

Organizatorzy i Uczestnicy
Zjazdu Cichociemnych i Ich Rodzin
Arkady Kubickiego
Zamek Królewski w Warszawie

 


Czcigodni Weterani!
Szanowni Państwo!

 

Pamięć historyczna jest wspólnym dziedzictwem i spoiwem tożsamości narodowej. Na tym fundamencie budujemy nowoczesny patriotyzm III Rzeczypospolitej. Żyjemy w innych warunkach niż poprzednie pokolenia: cieszymy się wolnym, demokratycznym, bezpiecznym państwem; razem z naszymi partnerami tworzymy Unię Europejską i Sojusz Północnoatlantycki. Mamy świadomość, że obecną pomyślność naszej Ojczyzny zawdzięczamy wysiłkowi poprzednich pokoleń. Oddajemy cześć naszym bohaterskim rodakom, którzy w godzinie próby stawali zbrojnie w obronie niepodległości kraju i godności współobywateli. Z ich doświadczeń czerpiemy inspirację do codziennej wytrwałej i rzetelnej pracy dla tego największego wspólnego dobra, dla Polski.

Dlatego ogromnie się cieszę, że właśnie teraz, w okresie, kiedy świętujemy 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim możemy gościć Zjazd Cichociemnych i Ich Rodzin. Dziękuję Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Jednostce Wojskowej GROM oraz wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania tego przedsięwzięcia. Z głęboką satysfakcją przyjmuję tę współpracę jako widomy znak ciągłości polskiej tradycji patriotycznej. Cichociemni walczyli w szeregach Polskich Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i powojennej konspiracji o wyzwolenie kraju, zniewolonego przez dwa totalitaryzmy. Dzisiaj granic suwerennego państwa strzegą żołnierze Wojska Polskiego, kultywujący etos wiernej służby Rzeczypospolitej.

Niech to spotkanie, symbolicznie łączące narodową przeszłość z przyszłością, stanie się dla wszystkich uczestników źródłem wielu wzruszeń i okazją do refleksji. Wszystkim Państwu życzę wszelkiej pomyślności, składając wyrazy najwyższego uznania.

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.