przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 4 września 2011

List prezydenta na uroczystościach w Brzesku

Organizatorzy i Uczestnicy

X Diecezjalnego Święta Chleba

w Brzesku

 

Ekscelencjo Księże Biskupie!
Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!
Szanowni brzescy Rzemieślnicy – a w szczególności Piekarze!

Drodzy Rolnicy!

Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników Diecezjalnego Święta Chleba w Brzesku. W imieniu własnym i mojej małżonki dziękuję za zaproszenie do udziału w uroczystościach z okazji tego wyjątkowego, potrójnego jubileuszu. Dziesiąte już obchody Święta Chleba zbiegają się z 600. rocznicą brzeskiego rzemiosła oraz 60. rocznicą Cechu Rzemiosł Różnych. Pragnę wyrazić szacunek i uznanie zebranym w Brzesku małopolskim rolnikom, piekarzom oraz przedstawicielom innych rzemiosł. Dziękując Opatrzności za tegoroczne plony składamy również podziękowanie tym, których wiedza, umiejętności i całoroczna, wytrwała praca zapewniają nam nasz chleb powszedni. Cieszę się, że władze i mieszkańcy Brzeska pielęgnując pamięć o dziejach rodzinnego miasta z szacunkiem odnoszą się także do tutejszych wielowiekowych tradycji rzemiosła i handlu, którym Brzesko zawdzięcza swój historyczny
rozwój i prestiż.

Smak chleba, którym dzielimy się wspólnie, nie ma sobie równego. Połączony wysiłek rolników, młynarzy i piekarzy od niepamiętnych czasów uznawany jest za najpiękniejszy, uniwersalny przykład harmonijnego współdziałania na rzecz dobra wspólnego. W naszej polskiej tradycji bochen chleba jest uroczyście całowany przez gospodarza obrzędów dożynkowych, przez nowożeńców oraz przez szczególnie szanowanych gości. Kreślony znakiem krzyża i dzielony między członków rodziny był przez wieki symbolem jej jedności, wspólnego szczęścia i dostatku. Warto, abyśmy o tym wszystkim pamiętali, abyśmy okazując szacunek wobec chleba oraz wobec ludzkiej pracy, za którą jest on nagrodą, dostarczali w ten sposób dobrych wzorców młodemu pokoleniu.

Nie możemy też zapominać o szczególnej roli, jaką w Polsce zawsze odgrywało i z pewnością nadal będzie odgrywać rolnictwo. Modernizowane i rozwijane w sposób przemyślany, powinno w jeszcze większym stopniu przyczyniać się do wzrostu zamożności i pomyślnego rozwoju naszej Ojczyzny. Jako Prezydent Rzeczypospolitej zamierzam uczynić wszystko, aby sprzyjać tym pozytywnym tendencjom, aby nie niwecząc tradycji, promować niezbędne zmiany zarówno na polskich wsiach, jak i w mniejszych ośrodkach miejskich. Również tym zagadnieniom poświęcone są prace powołanego przeze mnie Forum Debaty Publicznej. Do uczestnictwa w tej debacie zapraszam także przedstawicieli środowisk rolniczych i rzemieślniczych z terenu Małopolski. Jestem pewien, że razem możemy wypracować propozycje naprawdę dobrych i trwałych rozwiązań służących uwolnieniu i właściwemu wykorzystaniu dużego potencjału małych miejscowości.

Z okazji X Diecezjalnego Święta Chleba oraz wielkiego jubileuszu brzeskich rzemieślników życzę wszystkim Państwu wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, sukcesów w działalności społecznej oraz tej szczególnej satysfakcji, jaka towarzyszy każdej dobrze wykonanej pracy. Szczęść Boże!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.